VIDEO: Koňské dostihy na ledu!

18. února 2013

O dostizích, které se pořádají na mořském dně, jsme už na Konicci.cz psali. Jelikož je však zima a všude bílo, nebo by alespoň podle kalendáře mělo být všude bílo, podíváme se tentokrát na dostihy koní, které mají zimní atmosféru vetknutou přímo již do svého názvu.

Koňské dostihy, ale také sníh a led

Svatý Mořic, neboli St. Moritz, je světoznámé švýcarské zimní středisko v Alpách. Nutno ovšem dodat, že i zimní středisko velmi luxusní. Náš Špindlerův Mlýn vypadá vedle něho, chtě nechtě, jako chudý příbuzný.

Nicméně díky své poloze a taky malebnosti je Svatý Mořic rájem pro všechny milovníky zimních radovánek. V roce 1928 a 1948 se tady konaly i zimní olympijské hry. Ovšem ačkoliv se to nezdá, i v zimě si tady přijdou na své příznivci koňských dostihů. A to dostihů ne ledajakých, vždyť jejich kulisu tvoří zasněžené štíty alpských velikánů.

 

Zimní koňské bílé dostihy

Každý rok se totiž ve Svatém Mořici pořádá třídílný seriál prestižních zimních dostihů, pro které se už dávno vžil název „White turf“ čili ´Bílé dostihy. Tradice tohoto dostihového podniku je více než stoletá. První zimní dostihy se ve Svatém Mořici se konaly už v roce 1907.

V případě těchto dostihů však nečekejme, že se konají na klasickém dostihovém závodišti. Jako „podklad“ slouží kopytům dostihových koní zamrzlá hladina jezera. Její tloušťka musí být alespoň šedesát centimetrů.

 

Formule 1 na dostihové dráze

Jen pro zajímavost dodejme, že před několika lety se po této dostihové ledové dráze proháněl ve voze Formule 1 i její pilot Nick Heidfeld, což jistě vzbudilo velké nadšení u motoristických fanoušků.

 

Dostihy a horse skijoring

„White turf“ jsou ale samozřejmě dostihy se vším všudy. K vidění je zde kromě tradičních cvalových a klusáckých dostihů i skijöring (o něm jsme taky psali) a to skutečně v profesionálním provedení. V cílové rovince dosahují koně s lyžaři v závěsu rychlosti téměř až padesáti kilometrů.

Nechybí samozřejmě ani bouřlivá divácká kulisa. Tribuny u jezera pojmou třináct tisíc diváků, a je pochopitelné, že každý ze tří dostihových dnů je beznadějně vyprodán.

Zimní atmosféru ´White turfu´ si můžete třeba hezky s horkým čajem někde po ruce vychutnat na tomto videu.

 

 

Na závěr zbývá jen dodat, že letošní „White turf“ se uskutečnil ve dnech 3., 10. a 17. února. Vzdálenost z Prahy do Svatého Mořice je 740 kilometrů. Pokud jste to tento rok nestihli, nevadí, čeká na vás hned ta další sezona.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?