VIDEO: Masáž, pro koně to nejlepší

26. září 2013

Po každé fyzické námaze přichází zákonitě únava. Svaly si potřebují odpočinout, zregenerovat. Regeneraci je samozřejmě možné řešit způsobem „však on si s tím ten kůň už nějak poradí sám“. Kůň si s tím jistě poradí i sám, ale bude to trvat mnohem déle, než když svému koňskému kamarádovi dopřejeme masáž, tedy to, co bylo dříve naprosto běžné.

Masáž by měla být samozřejmostí

Existuje spousta druhů masáží, ale pro začátek si připomeňme masáž úplně tu nejzákladnější. V oněch dobách, kdy kůň představoval nejen neocenitelného pomocníka v zemědělství, ale stejně tak byl i důležitým "dopravním prostředkem", bývalo dobrým zvykem koně po každé námaze důkladně vysušit slaměným víchem. Kůň se tím nejen vysušil, ale taky se promasírovaly jeho svaly.

Ruku na srdce, kdo z nás dnes něco takového dělá, když sleze z koně?

Jak už jsme si ale řekli, existuje i spousta jiných, řekněme sofistikovaných masážních technik, které zmírňují únavu po práci a urychlují proces regenerace koňských svalů.

 

Sportovní masáž pro koně

Technikou v praxi nejspíše nejpoužívanější je sportovní masáž. Díky ní se unavené svaly víc prokrví a zároveň se podpoří se odtok mízy z orgánů. Masáž se provádí rukou nebo právě oním slaměným víchem. Platí při ní zásada, že se masážní tahy se musí vést vždy po směru srsti.

 

TTouch systém masáže

Specifickým druhem masáže je tzv. TTouch systém. Tato masáž se zaměřuje na aktivaci tzv. svalové povázky, což je tenký blána, která odděluje sval od kůže či druhých svalů. Stav této povázky je rovněž i víceméně barometrem psychické pohody koní. Při stresu je svalová povázka ztuhlá a právě TTouch masáž ji uvolňuje, čímž vydatně napomáhá i k odstranění psychického bloku u koně. Tato masáž se provádí prostřednictvím tzv. TTouch doteků, což jsou krouživé pohybů prstů, kterými se unáší kůže vždy ve směru pohybu hodinových ručiček.

A takto vypadá TTouch systém v praxi:

 

Koně a hluboká masáž

Další důležitou a taky účinnou masážní technikou je tzv. hluboká masáž. Hluboká masáž se používá k opětovnému rozpohybování ztuhlého svalstva. Ztuhlé svaly jsou pochopitelně nefunkční a navíc se kolem nich většinou tvoří otok.

Pokud se zanedbá rehabilitace, pak se většinou blokáda vyvolána ztuhlými svaly rozšiřuje a to pochopitelně se všemi negativními důsledky pro koně, nechutí k práci počínaje, bolestí a kulháním konče.

 

Kde má kůň svůj stresový bod?

Při odstraňování těchto potíží je třeba především najít stresový bod, tj. místo, odkud se ztuhnutí svalů začalo šířit. Toto místo se vyznačuje zpravidla zvýšenou bolestivostí, kůň při tlaku na něj uhýbá, charakteristická je i jeho tvrdost. Stresové body se ovšem zpravidla nacházejí na stejném místě, totiž tam, kde je sval nejvíc namáhán, tj. na tzv. hlavě.

 

Vlastní masáž se provádí tak, že se pomocí přímého tlaku sval zbaví křeče a následně se třením obnoví pohyblivost svalových vláken.

 

A nezapomeňme taky na lymfatickou masáž. Ta obnovuje a podporuje proudění lymfy v organismu, respektive zabraňují jejímu hromadění. To se zpravidla projevuje otoky, u koní pak především na nohou. Začne-li se lymfa v tkáních koncentrovat, je nutné ji šetrně vymasírovat, a to vždy směrem k srdci a také k mízním uzlinám.

 

Masáže, které by měly být zcela samozřejmou součástí péče o koně, nejsou ale jen o regeneraci. Masáže slouží také jako důležitý komunikační prostředek, který upevňuje vztah mezi koněm a člověkem.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?