VIDEO: Největší sochy koní

9. dubna 2013

Asi bychom marně pátrali po tom, zda jsme někdy někde viděli třeba sochu plejtváka obrovského, třebaže jde o největšího savce. Ale když se řekne socha koně, vybaví se nám hned přinejmenším svatý Václav na pražském Václavském náměstí.

Není to však samozřejmě jediná jezdecká socha. Po celém světě najdeme jezdeckých soch více než dost, zvláště pak těch, kdy kůň nese význačné vojevůdce a vladaře. Jejich výčet by byl velmi dlouhý, podívejme se tedy jen na ty jezdecké sochy, o nichž můžeme říct, že jsou největší na světě.

 

Čingischán a jeho jezdecká socha

Byly časy, kdy mongolský Čingischán se svojí Zlatou Hordou ovládal území o rozloze třiceti tří miliónů kilometrů čtverečních, což o 400 krát více než území Česka. O tehdejších mongolských bojovnících se dá bez nadsázky říct, že strávili celý svůj život v sedle, což bezpochyby platí i o samotném Čingischánovi.

Není proto divu, že když bylo na konci osmdesátých let minulého století rozhodnuto o stavbě pomníku tohoto velkého mongolského vojevůdce, předpokládalo se samou sebou, že Čingischán bude sedět na koni.

Pomník byl dokončen v roce 2008, aby se stal největší jezdeckou sochou na světě. A rozhodně se nejedná o žádnou miniaturu. Socha je vysoká 40 metrů a je zhotovena z 250 tun leštěné oceli a to už je opravdu nějaká tíha.

Není to ovšem jen tak obyčejná socha. V ocasu koně je vybudován výtah, kterým lze vyjet do nejvyššího patra a odtud se vydat napříč trupem koně až do jeho hlavy, odkud je pěkná vyhlídka na širou mongolskou step, přesně takovou, po jaké se kdysi na svém koni proháněl i Čingischán.

Mongolsko je trochu z ruky, tak se pokochejte aspoň videm na:

 

Kamenný monument bojovníka ´Splašeného koně´

Z mongolských stepí se teď vydejme do severoamerické prérie. Tady, v Jižní Dakotě, na někdejším území kmene Lakotů, známých spíše pod jménem Siuxové, se nachází rovněž socha, která aspiruje na titul ´největší´. Je to socha lakotského bojovníka ´Splašeného koně´, který se účastnil slavné bitvy s generálem Custerem u Little Big Hornu.

Ačkoliv byla tato bitva vítězná, konečné porážce a zkáze Indiánů nezabránila, sám ´Splašený kůň´ byl brzy na to zavražděn. Avšak na přání dalšího lakotského náčelníka ´Sedícího medvěda´ měla být tomuto bojovníku vzdána pocta v podobě sochy vytesané do skály.

Provedení tohoto úkolu se ujal sochař Korczak Ziólkowski, syn polských emigrantů. A vzal to opravdu z gruntu. Přistěhoval se přímo pod horu, kterou pojmenoval ´Thunder Head Mountain´, pokácel stromy, postavil 741 schodů a pustil se se starou sbíječkou a tunami dynamitu do práce, jak se můžete přesvědčit i na videu

 

 

Soše věnoval celý svůj život, aniž by se mu ji podařilo dokončit, zemřel v roce 1982. Socha není hotová ani dnes, v podstatě je realizována jen hlava náčelníka.

Ovšem není divu. Ve své konečné podobě by totiž měla být socha 172 metrů vysoká, 195 metrů dlouhá, napřažená paže ´Splašeného koně´, má měřit 69 metrů a aby to nebylo všechno, malíček má mít průměr tři metry při délce 11,5 metrů.

Nezbývá než uznat, že oproti takové soše vypadá nejen Jan Žižka, ale i Čingischán opravdu jako dětská hračka.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?