VIDEO: Netradiční oslava patrona zvířat nebo týrání koní?

5. ledna 2013

Svátek svatého Antonína se ve Španělsku oslavuje sedmnáctého ledna. Tento světec, který se narodil a žil v Egyptě na přelomu třetího a čtvrtého století, je ve Španělsku tradičně považován za patrona a ochránce všech zvířat.

Sedmnáctého ledna oslavují tohoto světce i ve španělském městečku San Bartolome de Piranes, ležícím zhruba sto kilometrů na severozápad od španělské metropole Madridu. Oslava je to ale poněkud netradiční, nebo i, viděno alespoň naším středoevropským pohledem, hodně svérázná.

 

V průběhu svátečního dne takřka nic nenasvědčuje, k čemu se v tomto, nutno říct jindy vcelku ospalém městečku schyluje. Slavit se totiž začíná až se soumrakem. Dosud poklidné ulice se po západu slunce najednou zcela zaplní koňmi, kteří se sem se svými jezdci sjedou ze širokého okolí. Jejich počet přesahuje sedm stovek.  Našinci nezbývá, než konstatovat, že tolik koní na jednom místě u nás asi opravdu sotva kdy spatříme.

 

Oslava svátku sv. Antonína, patrona zvířat může vypuknout.

 

Nejprve však koním před místním kostelem požehná kněz.

 

A po tomto formálním úvodu může začít to, kvůli čemu přijíždí každoročně do San Bartolome i houfy turistů, tedy ´Svátky světla´, neboli ´Luminares´, jak tuto akci nazývají místní obyvatelé.

 

Scénář je v podstatě jednoduchý:

Na ulicích se rozdělají velké ohně, kterými jezdci, nutno říct, že posilnění alkoholem, projíždějí na svých koních. Koně se ohňů pochopitelně bojí, ale divoké pobízení jezdců je přinutí rozběhnout se tryskem proti ohni a proletět jeho šlehajícími plameny. To vše se děje za doprovodu hudby, která překypuje typickým španělským temperamentem.

 

Po skončení jízd, které trvají až do půl jedenácté, si pak diváci nad dohořívajícími ohni opékají maso či místní specialitu, párky zvané ´chorizo´.

 

Kořeny této kuriózní tradice, jež přežila až do dnešních časů, sahají až někam do poloviny šestnáctého století. Projíždění ohňů mělo ochránit zvířata i lidi před pohromami a neštěstím.

 

A takto lidová tradice vypadá dnes:

 

 

 

Po zhlédnutí těchto videí, na nichž je zachycen průběh této určitě ojedinělé oslavy, se ovšem otázka, zda se nejedná spíše o týrání zvířat než o cokoliv jiného, nabízí jaksi sama.

 

Obyvatelé San Bartolome de Piranes jsou na tuto svou prastarou tradici samozřejmě hrdí, a nechtějí se jí vzdát. Pochopitelně jinak na tuto slavnost nahlížejí mnohé organizace bojující za práva zvířat, které se požadují zákaz této akce.

 

Na otázku, na kolik je takovýto způsob oslavy svátku patrona zvířat atraktivní podívanou či zachováváním staré tradice, a nakolik především týráním koním, lze samozřejmě odpovědět různě.

 

Co může být pro někoho svátek, může někdo jiný považovat za zvrhlou zábavu. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?