VIDEO: Originální koně - mimochodníci plemene ´paso fino kolombiano´

12. září 2012

Ačkoliv koně plemene ´paso fino kolombiano´ působí na první pohled zdánlivě nenápadným dojmem, je toto plemeno přece jen v čemsi výjimečné a zcela ojedinělé. To, co dělá koně tohoto plemene vskutku originálními, je zvláštní druh a zcela specifický druh nepravidelného čtyřdobého mimochodu, s nímž se můžeme setkat právě jen u těchto houževnatých a vytrvalých, původně jihoamerických koní.

Ostatně už samotné jméno plemene ´paso fino´ je španělským označením tohoto nepravidelného mimochodu, při němž se přední noha trochu opožďuje za stejnostrannou nohou zadní, na rozdíl od dvoudobého mimochodu, kdy jde kůň dopředu současně oběma nohama na stejné straně těla.

 

Jak lze vytušit už ze jména, pochází plemeno paso fino z Kolumbie. Tam se berberští předci těchto sympatických koní dostali již s prvními španělskými kolonizátory. Během staletí se nepravidelnost čtyřdobého mimochodu u těchto koní neustále prohlubovala, až se vyvinula do dnešního typického ´paso fine´.

 

V praxi to znamenalo, že se přední noha stále více opožďovala za stejnostrannou zádní nohou, čímž se ovšem zároveň zkracoval i interval mezi pohybem nohou na druhé straně. Klasické paso fine tedy dnes vypadá tak, že se levá přední noha opozdí za levou o stejnou dobu, za kterou se následně pohne pravá zadní noha.

 

Výsledkem této nepravidelnosti je paradoxně pravidelný chod, který se nazývá ´paso fino´. Jak vypadá tento chod, ukazuje například toto video.

 

Pro tento chod jsou typické údery kopyt ve zcela pravidelných intervalech. Ovšem chod zvaný ´paso fino´je samozřejmě jen jednou z variant. Škála chodů, respektive mimochodů, které jsou schopni používat koně tohoto plemene je opravdu široká. To dokazují následující videa, na kterých můžeme vidět verzi mimochodu zvanou ´trocha castellana´.

 

 

´Paso fino´ není ale jen otázka koně, ale taky jezdeckého umění. Koně plemene paso fino jsou nesmírně citliví, k jejich ovládání stačí de facto jen lehké pohyby rukou. Proto musí být jezdec naprosto uvolněný a pokud možno koni tzv. nepřekážet.

 

Velmi populární jsou speciální soutěže pořádané pro koně ´paso fine´. Při nich se posuzují tři věci, a to vzhled koně, jeho přiježděnost a jeho pohyb, tedy chody, přičemž ten se podílí na celkovém hodnocení padesáti procenty. Právě zkouška chodů je na těchto soutěžích nejatraktivnější. Uskutečňuje se totiž na dvacet metrů dlouhé a dva metry široké dřevěné dráze, pod kterou je příkop.

 

Díky tomu je možné posoudit rytmus, čistotu a kadenci chodů podle úderů kopyt, které by měly pochopitelně odpovídat ideálnímu ´paso fine´.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?