VIDEO: Ráj pro koně - Paddock paradise

17. února 2014

„Jak to asi vypadá ve skutečném koňském ráji?“ napadlo vás možná někdy. „Koňský ráj je tam, kde se koně cítí spokojeně,“ zní logická odpověď. Ano, koně, které domestikace, chtě nechtě, připravila o jejich volnost a přirozené životní prostředí, by měli být ´šťastní a spokojení´ u každého chovatele. Je to základní chovatelská povinnost starat se o koně, co nejlépe. Ale poskytujme my lidé koním opravdu to, co jim vyhovuje a co potřebují? Nepřipravujeme, mnohdy i v dobré víře, někdy koně o to, co je jim vlastní?

Systém chovu zvaný "padock paradise" se pokouší vyjít přirozeným potřebám koní maximálně vstříc tak, aby se skutečně cítili jako v koňském ráji.

 

Vzorem ráje pro koně jsou divocí mustangové

Ať chceme či nechceme, podmínky, v nichž žijí koně, často ne zcela odpovídají tomu, co koně potřebují. Nemálo z nás má zafixovaný obrázek koňské idyly jako velkou, nádherně obrovskou louku, na níž se spokojeně popásají koně, kteří se tu a tam i proběhnou.

 

„Co může kůň chtít víc?“ říkáme si. Tuto vžitou představu narušuje známý americký koňák Jamie Jackson, který přichází s koncepcí chovu zvanou výmluvně ´paddock paradise´.

 

Podkladem pro vytvoření ´padock paradise´ se mu stalo mnohaleté pozorování amerických divokých mustangů. Tito koně se neustále pohybují na rozsáhlém a taky různorodém území, které dokáže zabezpečit všechny jejich potřeby.

 

Naproti tomu naše "idylické zelené louky", nutno přiznat, slouží spíše k vykrmování koní. Dostatek potravy a vody na jednom místě koně nenutí k pohybu, ani k jiným aktivitám, což má pochopitelně negativní vliv na jejich zdraví a kondici.

 

Proto Jamie Jackson přichází s konceptem ´padock paradise´. Jehož cílem je zajistit koni dostatek aktivního pohybu prostřednictvím motivace vycházející z jeho instinktů.

 

Jak takový ráj pro koně vypadá? Rozmanitost a spokojenost

Základem je sice také samozřejmě ohrazený areál, ale tím veškerá podobnost s klasickými ´zelenými pastvinami´ končí. ´Paddock paradise´ je totiž tvořen jedním nebo i více ´treky´, tedy okruhy, po nichž se koně pohybují. K tomu jsou motivováni malými dávkami sena, respektive krmiva, které jsou na okruhu pro koně nachystány.

 

Typickým znakem okruhu je různost jeho povrchu, nechybí např. pasáže drobného štěrku, na kterém se koním zpevňují kopyta. Koně mají k dispozici i písek na válení, stejně jako stinná místa a přístřešky. Na jednom konci okruhu může být napajedlo, a na druhém minerální liz. Jde jen o to, aby koně měli k dispozici co nejrozmanitější plochu a byli motivování k pohybu.

 

Druhým, neméně důležitým  aspektem´paddock paradise´ je i "koňská společnost". Idea paddock paradise vychází také z toho, že se koně nalézají ve společnosti s dalšími koňmi bez rozdílu věku, pohlaví či plemene. Osamělý kůň, ať je chován v sebelepších podmínkách, vždy trpí stresem.

 

Vybudovat ´paddock paradise´ je samozřejmě náročnější, než jen vypustit koně na ohrazenou louku, ať se tam v klidu popásají. Výhody ´paddock paradise´ jsou však evidentní. Koně mají dostatek přirozeného pohybu, ´nenudí se´, jejich kopyta jsou odolnější, nehrozí jim laminitida jako při intenzivním spásání trávy, snižuje se riziko nadváhy a netrpí neurotickými stavy.

 

Paddock paradise nabízí opravdu neskonale možností pro to, jak koním vytvořit ráj, jak to dokazuje i toto video:

 

 

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?