VIDEO: Sázky na koně a dostihy

23. února 2015

"Sázky a dostihy" - možná máte taky doma tuto legendární stolní hru, v níž se kolem koní točí "velké peníze". Skutečné sázky na koně při skutečných dostizích jsou taky sice jen hra, ale hraje se v ní o skutečné peníze.

My vám zaručený tip na vítěze Českého Derby nebo Velké pardubické sice nedáme, ale pokud vás zajímá zákulisí dostihových sázek, pak si na náš článek můžete klidně vsadit.

 

Milionářem díky sázkám snadno a rychle? Tak lehké to zase není

Bylo by jistě trochu přehnané tvrdit, že dostihy existují jen kvůli sázkám. Ale stejně tak lze s jistotou říct, že bez sázek by dostihy nejspíše neexistovaly. Možnost vsadit si na svého koně a vyhrát, to je to, co do žil dostihových fanoušků nalévá pořádnou dávku vzrušení, ať už jste na dostizích v Chuchli nebo kdekoliv jinde.

Jen v roce 2013 prosázeli ve Velké Británii dostihoví fanoušci více jak 12 miliard euro. U nás se vsadilo na dostihy ve stejném roce nesrovnatelně méně, v přepočtu něco přes 800 tisíc euro, z toho bylo na výhrách vyplaceno takřka 530 tisíc euro.

Každý dostih ovlivňuje řada faktorů, a proto platí, že každý dostih může mít přesně tolik vítězů, kolik koní stojí na jeho startu. Šance jednotlivých koní na vítězství jsou sice různé, ale nikdy nemáte absolutní jistotu, že zvítězí skutečně favorit a outsider doběhne opravdu poslední.

 

Princip sázek na koně

V tom spočívá princip sázek. Bookmakeři, tedy zaměstnanci sázkové kanceláře, vypisují na jednotlivé koně sázkový kurs. Největší favorit, např. kůň, který zvítězil desetkrát za sebou má kurs, tedy poměr mezi částkou vsazenou na jeho vítězství a případnou výhrou nejmenší, např. 3:1.

A naopak, největší outsider, např. kůň, který ještě nedoběhl žádný svůj dostih, kurs největší, dejme tomu 300:1. Mezi těmito extrémy se nacházejí kursy ostatních koní a záleží jen vás, na jakého koně si vsadíte.

Při sázení si pak můžete zvolit různé druhy sázek. Při sázce na vítěze je výhra pochopitelně nejvyšší, ale můžete si také třeba vsadit na to, že kůň skončí do čtvrtého místa nebo naopak, že kůň považovaný za favorita neskončí do třetího místa.

 

Sázkové kurzy na koně

Sázkové kursy jsou však jedna věc, ale vlastní rozhodnutí je věc druhá.

Pokud se vám v noci zdálo, že zvítězil největší outsider, pak není co řešit, i kdyby jeho kurs byl třeba 300:1.

Se sázkami jsou ovšem tak nějak podvědomě spojovány i podvody, jde přece o peníze. Zmanipulovat dostihy jde dnes ale jen velmi obtížně. Z každého dostihu jsou pořizovány detailní videozáznamy, také sázkové společnosti kladou důraz na naprostou transparentnost.

Profesionální sázkaři tak spíše číhají na chybu bookmakerů, nebo se spoléhají na tzv. matematické hry s bookmakery, kdy se snaží sázením na určité koně ovlivnit sázkové kursy, ale to už je opravdu sázkařská alchymie.

Proto jen pro zajímavost dodejme, že u nás například v roce 2013 vyhráli favorité 33,2 % dostihů. I dlouhodobě toto číslo osciluje okolo této hodnoty. To znamená, že pokud si u nás vsadíte na favorita, je vaše šance na výhru 1:3.

 

Vsaďte si na koně outsidera a vyhrajte!

Už jsme řekli, že dostihy jsou natolik nevyzpytatelné, že může vyhrát i naprostý outsider. Jako důkaz toho slouží i toto video:

 

Vsadili byste si na koně s kursem 999:1 ? Pokud ano, pak byste se po tomto dostihu mohli považovat za krále sázkařů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?