VIDEO: Základy výcviku kočky pomocí klikru

26. června 2015

V okruhu majitelů koček jsou tato zvířata dost často považována za jednoduše netrénovatelná. Nicméně i přes toto tvrzení se našlo několik hrdých majitelů, kteří dokážou své kočky bez problémů trénovat, přičemž systém tréninku je jednoduchý a velmi příjemný. Jedná se o metodu výcviku pomocí klikru.

Tato metoda je řadě z vás možná známá, protože se s její pomocí trénují s úspěchem nejen kočky, ale také další zvířata, s velkým úspěchem třeba psi. Princip je velmi prostý - využíváte  při něm přirozenou potřebu kočky opakovat činnost, která měla pozitivní důsledek (v průběhu tréninku se jedná hlavně o odměnu plynoucí z požadované činnosti).

 

Samotný klikr používaný při tréninku je zařízení s kovovým páskem umožňujícím vyvození cvaknutí ­- zvuku zcela specifického v prostředí kočky. Zatímco váš hlas bude kočka poslouchat zřejmě v průběhu celého výcviku, cvaknutí se ozve jen v okamžiku provádění požadovaného chování. Po cvaknutí ihned následuje odměna. Tento proces se pak vštípí kočce do hlavy s tím, že právě ten bude mít tendenci opakovat.

 

Trénink kočky pomocí klikru bude jistě vyžadovat vaši trpělivost. Než se do samotného tréninku pustíte, lze doporučit shlédnout několik příkladů cvičení kočky pomocí klikru na internetu nebo některý z mnoha článků na toto téma dostupných na webu.

 

Stanovte si předem cíl cvičení s klikrem, rozhodněte se, které chování chcete podpořit, nebo naopak odstranit. Kočku můžete také naučit pár jednoduchých triků.

 

Úplně prvním krokem bude, aby si vaše kočka zvykla na zvuk klikru. Některé kočky si na zvuk zvyknou prakticky okamžitě. Jakmile kočka zvuk zaregistruje, okamžitě tuto reakci odměňte kouskem oblíbeného pamlsku. Jakmile vaše kočka začne ochotně reagovat na zvuk klikru, jste připraveni na další krok.

 

Asi nejjednodušší cvik je naučit kočku přijít na zvuk cvaknutí. Pokud má vaše kotě nebo dospělá kočka problémy s cestováním, lze ji pomocí klikru přimět nastoupit do cestovního boxu. Jakmile se naučí vaše kočka spolupracovat s klikrem, můžete jej následně použít pro učení veškerých potřebných pokynů.

 

Při výcviku pomocí klikru je vhodné dodržovat následující doporučení:

  • Klikněte na klikr vždy v průběhu požadovaného chování, ne po jeho dokončení. U tohoto tréninku je správné načasování velmi nutné. Při špatném načasování může kočka ukončit chování ve špatnou chvíli.
  • Pro začátek si zvolte nějaký snadný cvik, u kterého je pravděpodobné, že jej kočka provede sama od sebe (usednutí, dotknutí se packou nosu apod.)
  • Během cviku použijte klikr pouze jednou, násobné užití zvuku během jednoho cviku může být pro kočku matoucí
  • Snažte se, aby trénink kočky pomocí klikru byl krátký.
  • U koček je vhodné se zaměřit na cviky, které nalákají kočku do různých poloh. Nikdy však kočku do polohy netlačte, ani ji do požadované polohy nepřesouvejte. Pohyby kočky musí být vždy dobrovolné – i kdyby náhodné. Postupně se tyto jednotlivé fáze spojí do jednoho celého cviku.
  • Zpočátku odměňujte jakýkoli krok směrem k vámi vytyčenému cíli, postupně formujte chování tím, že cíle zvětšíte. Pokud učíte kočku nastoupit do cestovního boxu, nejprve odměníte sebemenší krok směrem k němu, poté odměníte přistoupení k boxu, a na závěr budete odměňovat až samotné nastoupení do něj.
  • Nikdy kočku netrestejte za špatné chování. Orientujte svou kočku na dobré chování pomocí odměn. Místo trestání kočky za poškrábaný nábytek ji spíše odměňte za používání škrabadla.
Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?