Vidí psi duše zemřelých?

2. listopadu 2015

Na schodech starého cihlového domu sedí krémový labrador se stříbrem letitosti na čumáku a v mdlém poloúsměvu zírá kamsi před sebe. Těžko říct, co tam vidí, v hromadě zlatavého listí, s kterým si pohrává podzimní vánek. Anebo se dívá vlastně docela jinam? Mohou psi opravdu vidět duše zemřelých? Sedí tam strnule s upřeným pohledem už snad celou věčnost.

Od Pohanů ke Křesťanům

Dušičky a Svátek všech zemřelých se původně slavil jako magický den, kdy se svět zemřelých prolínal se světem živých. Konaly se oslavy a pořádaly se magické rituály, až se papež Řehoř IV. rozhodl ustanovit jednotnou křesťanskou vzpomínku na zemřelé právě na začátek listopadu. Říká se, že v předvečer všech svatých všechny hříšné duše opouštějí očistec a prochází se ve světě živých.

 

Dušičky vs Halloween

Ačkoliv i Halloween souvisí se stíráním hranic mezi světem živých a mrtvých a původem rovněž vznikl ze zcela pohanských důvodů, váže se k němu jedna originální historka – o zlotřilém Jackovi, který měl propadnout peklu a vsadil se s čertem, že když vyleze na strom a vyryje tam kříž, půjde s ním pak Jack ochotně do pekel. Čert po vyrytí kříže ale nemohl dolů ze stromu a tak Jack vyhrál svobodu své duši. Pro jeho hříšnost jej však v nebi nechtěli a peklo jej zavrhlo a tak obchází jeho nečistá duše svět a pekelným uhlíkem ve vydlabané dýni prohledává temnotu a hledá pokoj.

 

Psi a duše zemřelých

A může vůbec pes vidět duše zemřelých? Zůstávají mezi námi i duše našich zvířátek? Následující historka mne na tohle téma opravdu přiměla se zamyslet – jedna paní chovala odjakživa ovčáky. Pak jí ovčák zemřel. Pořídila si nového NO, mladou fenku. A ta několik dní po příjezdu domů neomylně zaparkovala na místě, kde původní ovčák vydechl naposledy (ne byl pochován, ale zemřel!) a posléze tam postupně odnesla všechny hračky, s kterými si nejraději hrál! Když už nic, alespoň tento příběh by nás měl přimět zavzpomínat na naše miláčky, kteří už běhají na obláčku a můžeme jim v tento den třeba zapálit svíčku nebo položit kytičku na hrobeček. Zaslouží si to.


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?