Víš, co si myslí tvůj kůň?

9. března 2016

Určitě vás někdy napadla otázka: „Co si myslí můj kůň?“ V jedné pohádce stačilo sníst kousek upečeného bílého hada a každý, kdo tak učinil, okamžitě porozuměl řeči zvířat. Abychom věděli, co si myslí náš, nebo obecně jakýkoliv, kůň, nemusíte shánět tuto poněkud vzácnou delikatesu. Postačí vám, když si přečtete tento článek.

Koňská řeč je výmluvná

Koňská řeč, které chceme porozumět, je velmi pestrá a bohatá. Není divu, vždyť sociální inteligence koní je velmi vysoká (možná i vyšší než u některých lidí, chtělo by se říct). Samozřejmě, nejde o řeč v pravém slova smyslu. Nicméně z chování koní lze naprosto přesně vyčíst, co si kůň myslí nebo jakou má právě náladu. Nevyjadřují-li se koně slovy, nahrazují si to bohatě jinými výrazovými prostředky. Těmi jsou především mimika, orientace a rovněž i pozice těla.

Pokud jste někdy bedlivě pozorovali delší čas nějakého koně, pak jste jistě museli užasnout nad jeho mimikou. Ta je natolik výrazná, že se v ní dá číst jako v zábavné knize. Hlavními aktéry koňské mimiky jsou uši, nozdry a pysky, respektive jejich pohyby.

 

Co vám řeknou uši koně?

  • Začněme třeba ušima. Má je kůň rovné a vzpřímené? Pak je klidný a pokojný.
  • Má je natažené dopředu? Pak je zvědavý a zaujatý děním kolem sebe.
  • Má je stažené dozadu, nebo dokonce přilepené k hlavě? Pak je podrážděný a připraven k útoku. Už víte, kdy se nemáte ke koni přibližovat?

 

Kůň neútočí bez varování

Zastavme se ještě u poslední situace, protože ta je především nebezpečná. Kůň, který může být v příštím okamžiku agresivní, má nejen stažené uši, ale také široce otevřené oči, které jsou upřené na případný objekt agrese (tedy někoho, kdo se k němu přiblížil víc, než je zdrávo). Jeho nozdry jsou rovněž otevřené a vdechují vzduch takovým způsobem, že to snad není ani možné přehlédnout. Těsně před útokem jsou nozdry stažené dozadu natolik, až jsou zvrásněné. Ne, takový kůň se opravdu nežadoní o to, aby jej někdo pohladil.

Stejně tak kůň, který cení přední zuby a natahuje hlavu tak, že se nachází v jedné linii s krkem, se na vás radostně nesměje, ale ukazuje vám, že ještě jeden krok a kousne.

Mává kůň, když se k němu blížíte ze zadu, ocasem ze strany na strany, nebo i nahoru nebo dolů? Pak to není známka radosti, že ho jdete navštívit, ale varování, že nejspíše velmi brzy vykopne zadními, a proto je nanejvýš rozumné klidit se z jejich dosahu.

Pozice těla zpravidla vyjadřuje stupeň dominance koně. Dává-li kůň hlavu co nejvýš a stejně tak ocas, dává najevo svoji dominanci. Pokud tato dominance nebude patřičně respektována, může v něm vyvolat i agresivitu. Naopak stažený ocas signalizuje obrannou pozici.

S orientací těla je to podobné. Začne-li se kůň tlačit plecí, nebo se obracet zádí, je to projev mírné, zatím jen „přátelské“ agrese, která má ukázat jeho dominanci. Naopak kůň submisivní ustupuje, jeho záď je snížená a hlava stočená na stranu.

 

A jak se pozná koňská radost?

Třeba veselým zaržáním, když vejdete do stáje a kůň hned pozná, že jste to vy. Ale to víte jistě sami nejlíp.

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?