Víte, co je to asistenční signální pes?

12. února 2014

Vodicího psa pro nevidomé zná každý, asistenčního psa pro vozíčkáře většina lidí, ale víte, jak pomáhá pes signální? Jde o speciálně vycvičeného psa kompenzujícího sluch lidem s postižením tohoto smyslu. U nás je tento výcvik ještě poměrně raritou a jednou z mála organizací, která se tímto druhem výcviku zabývá je Pestrá společnost, o.p.s.

Zde se provádí kvalitní bezkotcový výcvik asistenčních psů již od roku 2009. Ve výcviku je právě signální pes Tazy, jehož příběh je stejně pohnutý jako osud neslyšící Jany. Tento kříženec špice se již jako štěňátko ocitl v útulku a nebylo jasné, co s ním bude dál. Ujala se ho paní Jana a jak sama říká (výborně mluví i odezírá), byla to láska na první pohled. Reportáž s Janiným příběhem je možné shlédnout zde.

 

Jana trpí již od dětství oboustrannou praktickou hluchotou, s čímž souvisí řada komplikací v každodenním životě. Sluchem se orientujeme ve spoustě situací – ráno zvoní budík, při jízdě autem uhýbáme sanitce, přes den přijde důležitá sms, při vaření pípne minutka, dítě pláče ve vedlejším pokoji, na dveře zaklepe sousedka, někdo na ulici zavolá naše jméno.

Signální pes je speciálně vycvičen k tomu, aby označoval tyto zvuky pobíháním od zdroje zvuku k paničce. Zvoní-li mobil, Tazy jej vyhledá, přinese a podá do ruky.

Pes je nejen praktickým pomocníkem při kompenzaci sluchu, ale také přítel, se kterým není člověk nikdy sám a který mu pomáhá navazovat nové sociální vazby s lidmi ve svém okolí. Ke každému druhu postižení se totiž váže také jistá míra osamění a izolace, sluchové nevyjímaje.

Asistenční pes

 

Odborný výcvik signálního psa je velmi náročnou záležitostí, ale na rozdíl od vodicího psa není hrazen státem jako kompenzační pomůcka. Přitom celý výcvik stojí kolem 190 tisíc korun a klienti by si jej z vlastních zdrojů nemohli dovolit. Výcvikový subjekt přebírá zodpovědnost za financování psa na sebe. Finance jsou získávány z nadací, menších státních grantů, a také z veřejné sbírky.

 

Na svátek svatého Valentýna připravila Pestrá společnost kampaň „Valentýnka pro dobrou věc“. Kliknutím na banner níže můžete přes zabezpečený formulář darovat 100 Kč na podporu výcviku signálního psa Tazyho a do 24h vám přijde emailem originální valentýnka s Tazym k vytištění či přeposlání. Udělejte radost zároveň svému drahému protějšku (nebo svému psovi :o)) a člověku, který to potřebuje. Možné vystavit potvrzení o daru.

Darovací Valentýnka

 

 

Autorka: Mgr. Martina Evjáková (Pestrá společnost, o.p.s.)

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?