Vlci na Šumavě

11. května 2015

Při pohledu do historie našeho území zjistíme, že vlci odedávna patřili k trvalým obyvatelům nejen našich lesů. Přibližně od 18. století docházelo k postupné redukci počtu těchto šelem, která přešla v jejich úplné vyhubení. Poslední vlk volně žijící v našich horách padl 2. prosince 1874 v polesí Lipka v oblasti Vimperka. Od té doby se sice občas dokáže výskyt jednotlivců v různých částech naší země, nicméně populace, která by byla schopná samostatného volného života, se zde již nikdy nerozšířila.

Vlk sehrává v přírodě nezastupitelnou roli především jako predátor regulující počty býložravců, na území České republiky především jelenů, srnčí a černé zvěře. V určitých případech nepohrdne ani liškou, zajícem, rybou, žábou, toulavým psem nebo různými zdechlinami. Součástí jídelníčku jsou také brambory a kukuřice či jiné ovoce. Výjimkou ovšem není ani útok na volně se pasoucí mladý skot, ovce, kozy nebo třeba drůbež. Důležitá je informace, že vlk dává přednost potravě nacházející se v jeho teritoriu a záměrně si vybírá staré či raněné jedince.

 

Mladý pár vlků v Národním parku Šumava

Založení nové generace vlků kdekoli na světě není snadná záležitost a začíná vždy stejně – od páru. Přivést do fungující smečky nového jedince, je prakticky nemožné.

Protože se vlkům nedaří trvale usadit na území naší vlasti, rozhodla se správa Národního Parku Šumava této situaci napomoci ve spolupráci s bavorskou zoologickou zahradou Bayerwald – Tierpark, Lohberg, kde vzniká nové zoocentrum s výběhy pro vlky, a také Zoologickou zahradou v Plzni. Zatímco na Šumavu putovala z německého Lohbergu samie vlka, z Plzně se do předem připraveného výběhu stěhoval samec.

Pro lepší představu – když se bavíme o „připraveném výběhu“, jedná se o území s rozlohou čtyři hektary, které je plné kamení, polámaných stromů, strmých skalních převisů a samozřejmě spousty míst vhodných k ukrytí v případě potřeby soukromí. Toto seskupení tak vytváří prakticky přirozené prostředí pro život vlčí smečky.

 

Pozorovací lávka nad výběhem pro šumavské vlky

Výhodou tohoto páru je, že oba jedinci pochází z výběhů, které jsou alespoň částečně na očích divákům. Jsou proto zvyklí na přítomnost obecenstva při každodenní činnosti, stejně jako při rituálech námluv a následného páření, kterého se, jak ošetřovatelé doufají, brzy dočkáme.

Tento fakt nahrává do karet možnosti pozorovat vlky v jejich výběhu z lávky, která je součástí výběhu a umožní tak zájemcům z řad návštěvníků pozorovat jeho obyvatele. Lávka povede prostředkem výběhu a bude umístěna v úrovni čtyř metrů nad zemí tohoto teritoria. I když je možné, že v prvních dnech se vlci budou schovávat – což je v novém prostředí zcela přirozené chování – s postupem času se lávka jistě ukáže jako velmi vítaným prvkem, díky kterému bude možné nahlédnout do života obyvatel výběhu.

Zoocentrum se podle informací Správy NP Šumava otevře v září letošního roku. Do té doby nehodlá Správa upřesňovat ani polohu výběhu, ani ve které části tohoto území se vlci nacházejí. Důvod je prostý – dopřát páru dostatek soukromí jednak pro sžití se s novým prostředím, jednak poskytnou klid pro následné páření.

 

Divoký vlk na Šumavě

Na závěr ještě jedna informace související s návratem vlků do šumavských lesů – přibližně ve stejnou dobu, kdy se uskutečnil převoz vlčího páru do výběhu v Národním parku, se v médiích také objevila informace o tom, že fotopast zachytila na pravém břehu Lipna – nedaleko obce Loučovice – dospělého a dobře stavěného divokého vlka, zřejmě samce.

A tak se možná se nakonec dočkáme návratu vlčí populace hned dvojnásobné.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?