Vliv psovoda při výcviku a výchově psa

4. března 2014

Výcvik psa je vcelku složitý proces, ve kterém hraje osobnost psovoda významnou roli. Pokud chcete jako psovod dosáhnout kvalitních výsledků, musíte disponovat určitými vlastnostmi a chápat jejich význam při výcviku.

Sebeovládání, neboli také zachování klidu při výcviku, je pro mnohé psovody velmi složité. Je třeba si uvědomit, že každé Vaše rozrušení se okamžitě převede také na psa. Při častějších výbuších začíná pes pracovat neklidně, protože se Vás začíná bát. Vyvarujte se hrubému zacházení se psem. V případě potřeby výcvik přerušte a pokračujte v něm po zklidnění, nebo výcvik odložte. V opačném případě můžete zapříčinit, že pokazíte vše, co jste psa týdny učili.

 

Další důležitou vlohou je houževnatost. Ta se uplatňuje ve chvíli, kdy narazíte na cvik, který je pro psa náročný, a je nutné ho mnohokrát opakovat, než ho pes zvládne. Rozhodně není správný přístup takový, že výcviku zanecháte. Pokud narazíte na problémový cvik, je nutné najít příčinu problému a hledat vhodnější princip nácviku.

 

Důslednost při výcviku psa

Důslednost při výcviku psa znamená především uplatňování správné metodiky. Pokud jste důslední, existuje vysoký předpoklad, že pes bude dobře cvičit. Důslednost je nutné chápat nejen ve vztahu ke psu, ale i k osobě psovoda. Důsledností rozumíme např. i to, že pes neprovede správně cvik, vy jej jako psovod opravíte, nebo s ním cvik zkusíte znovu, a vyžadujete přesné provedení.

 

Potřebnou kvalitou psovoda je samozřejmě také kladný vztah ke psu. Pokud chcete, aby Váš pes pracoval ochotně a se zájmem o práci, musí mezi vámi být silný pozitivní vztah. A ten vytváříte po celou dobu svého soužití se psem tím, že se o psa staráte – dbáte na jeho prostředí, hrajete si s ním, ošetřujete ho, krmíte ho. Proto mějte tento fakt na paměti a snažte se vybudovat takovýto vztah co nejkvalitnější. Protože vztah vás a vašeho psa se zákonitě musí odrazit v kvalitě výcviku.

 

Výcvik psa není jen tak

Jak sami vidíte, výchova a výcvik psa, navíc takového, od kterého očekáváte vysoké výkony, je velmi složitá činnost, která zahrnuje potřebu teoretických znalostí. Proto jako významnou vlastnost lze uvést úsilí o prohlubování znalostí výchovy a výcviku psa. Pokud chcete ze psa vychovat mistra ve svém oboru, není možné toho dosáhnout na základě základních teoretických znalostí. Právě naopak – musíte dobře rozumět funkci jeho nervové soustavy, alespoň základům zdravovědy a dalším aspektům spojeným s činností psovoda. Pro kvalitního psovoda je nepostradatelné, aby studiem neustále prohluboval své znalosti v tomto oboru. A nezapomínejte, že nabyté znalosti je třeba nejen udržovat v mysli, ale také je správně aplikovat během výchovy a výcviku psa.

 

Autor: Petr Zuleger

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?