Volné ustájení koní. Návrat k přirozenosti!

29. ledna 2012

Snem nejednoho majitele či chovatele je volné ustájení, které by co nejvíce vyhovovalo přirozeným potřebám koní. Ano, kůň je pořád i přes značnou míru své domestikace zvíře nekonečných stepí a proto by pro něj mělo volné ustájení tím pravým ořechovým. Ale je tomu vždy tak?

Aby bylo volné ustájení skutečně volným, a tedy bylo pro koně co nejvíce přirozené, musí přece mít potřebné náležitosti a parametry, jejichž splnitelnost se ovšem v naší kulturní krajině může pohybovat na hranici nemožného.

 

Dostatečný prostor pro koně je základ

Základní podmínkou volného ustájení koní je totiž dostatek volného prostoru, o který ovšem může být v našich zeměpisných šířkách dost často nouze. Platí totiž, že na jednoho koně musí připadnout nejméně jeden hektar pastviny, což je na mnoha místech, zvláště v okolí velkých měst požadavek víceméně nesplnitelný.

 

I v případě, že počet koní na jeden hektar je vyšší než uvedený poměr, ještě rozumné maximum jsou ovšem nanejvýš dva koně na hektar, dá se s vypětím všech sil provozovat cosi jako volné ustájení. Takové ustájení ovšem vyžaduje, aby koně měli k dispozici maximálně velký základní výběh, z něhož jsou vypouštění na jednotlivé pastviny. O tyto pastviny se pak musí řádně pečovat.

 

Zima nemusí být pro koně problém

Kromě dostatečného prostoru je dalším problémem volného, tedy i celoročního ustájení, zimní období. Zimy se však není třeba vůbec bát, protože volné ustájení, je-li takové, jaké má být, umožňuje koním, aby uplatnili svoji přirozenou otužilost a odolnost.

 

Samozřejmě je ale nutné, aby chovatel koním i ve volném ustájení připravil takové podmínky, v nichž koně dokážou využít svých vrozených schopností. Tou první a základní podmínkou musí být, zvlášť, je-li koncentrace zvířat přece jen vyšší, zpevněná plocha, aby koně nemuseli stát v bahně.

 

Koně by měli mít k dispozici i přístřešek, stačí klidně i lehčí konstrukce, ovšem s kvalitní střechou. Je totiž docela možné, že plech rachotící ve větru či díky kapkám deště proměněný v buben může koně plašit, takže raději budou stát na volném prostranství v nepohodě.

 

Koně se zahřívají rovněž pohybem, čehož se využívá i při volném ustájení. Proto se jednotlivá krmiště či napájení umisťují tak, aby byli koně nuceni k pohybu, i když by se určitě nebránili tomu strávit celý den u jednoho krmelce plného voňavého sena.

 

Mají-li koně zajištěny tyto základní věci, není pro ně přezimování venku problém. Je si však dobré uvědomit, že ačkoliv volné ustájení je tím, co by se dalo nazvat přirozeným chovem koní, o kterém se nyní hodně mluví, je taky náročnější, co se týká vložené energie chovatele, ale je zpravidla náročnější i finančně v porovnání s ´klasickým´ ustájením.

 

Aby mělo volné ustájení smysl, musí se dělat pořádně, to znamená, koně musí mít možnost žít opravdu přirozeně, což však paradoxně klade mnohem vyšší nároky na jejich majitele. To je potřeba uvážit, aby se ze snu o volném ustájení nestala noční můra nejen pro majitele, ale i pro koně.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?