Všechna zranění hlavy po pádu z koně nemusí být stejná

28. května 2016

Říká se, že nejhezčí pohled na svět má člověk ze hřbetu koně. Ano, jezdectví v sobě nese krásu, ale i nebezpečí. Snad každý, kdo někdy propadl jeho kouzlu, občas sletěl ze sedla. Začátečníci se této nepříjemné zkušenosti snad ani nemohou vyhnout. Většinou to nemusí být žádná velká tragédie. Kůň se vyplaší, člověk z něj sjede, ani neví jak, a už sedí na zemi v blátě. S pády z koně se to však má stejně jako s jinými sporty. Spadnout může člověk i při lyžování, jízdě na kole nebo dokonce jen ze schodů. Někdy jsou z toho pouze modřiny a sprostá slova, jindy může nastat vážnější situace.

Zmírněte možné následky pádu z koně

Doma na schodišti bychom to asi neudělali, ale před lyžováním či jízdou na kole si vždy nasadíme přilbu. Totéž by mělo platit pro jízdu na koni, zvláště u nezkušených žokejů a dětí. Myslete na to, že koně jsou nádherná, ale nevypočitatelná stvoření. I ti nejmírnější dobráci se mohou kvůli něčemu poplašit a pak je dobré mít na hlavě kvalitní ochrannou pomůcku.

 

Nejezděte na koni sami

Kdo by si nechtěl čas od času vyrazit do přírody, hezky v klidu, jen vy a váš věrný oř. Pokud však s jezdectvím teprve začínáte a nejste si v něm ještě zcela jistí sami sebou ani svým koněm, rozhodně tak nečiňte. Jezděte v doprovodu zkušenějšího jezdce, trénujte v blízkosti jiných lidí. Když spadnete a vážně se zraníte, možná si nebudete moct sami zavolat pomoc, a tak by bylo záhodno mít po ruce někoho dalšího.

 

Když už z koně spadnete…

Pokud tedy spadnete a uhodíte se přitom do hlavy, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Nad úrazem hlavy nelze nikdy mávnout rukou! Zpočátku ani nemusíte poznat, že jste se vážněji zranili. Jestli se vám jen trochu motá hlava a jiné potíže hned nepozorujete, nemyslete si ještě, že to nic neznamená. Nemuselo by, ale taky by mohlo. Hlava, jak víme, je záludná věc. Mozek na tvrdý dopad reaguje u každého člověka jinak. Ani doktoři nemohou předem odhadnout, jak se vlastně zachová. Z toho důvodu je žádoucí ihned po pádu podstoupit náležité vyšetření. Zavolejte záchrannou službu nebo dovolte starostlivému kamarádovi / příbuznému, aby vás osobně dopravil na pohotovost.

Lékař si vás prohlédne, posvítí vám do očí a provede rentgen lebky. Pokud nejevíte známky vážnějšího zranění, mělo by to být v pořádku. Přesto byste ale měli odpočívat a zůstat v klidu, poblíž někoho, kdo by na vás mohl dohlédnout pro případ, že by se váš stav nečekaně zhoršil. Lékař případně může navrhnout, abyste zůstali jeden dva dny v nemocnici na pozorování.

Pokud se vám krátce po pádu udělalo nevolno, ztratili jste vědomí nebo dokonce zvraceli, měl by vás lékař okamžitě poslat na CT (vyšetření na výpočetním tomografu). Dělá se typicky po vážnějších úrazech hlavy, kdy je podezření na otřes mozku, vnitřní krvácení apod. I lehký otřes mozku, který nakonec nemusí mít žádné následky a neošetřuje se jinak než klidovým režimem v posteli, může provázet ztráta vědomí nebo zvracení. Určitě tedy nic nepodceňujte a pro vlastní klid si vyslechněte doporučení odborníka. Opatrnosti není nikdy nazbyt.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?