Výběr psa – je lepší pes či fena?

27. března 2008

Pes i fena mají své klady a zápory. Rozdíl mezi psem a fenou je znát především u statnějších plemen, u plemen mírnější povahy jsou rozdíly pouze minimální, často neznatelné, i zde však existují výjimky. Pokud toužíte po dominantní rase, ale nemáte s ní žádné zkušenosti, je lepší pořídit si fenu, která se lépe přizpůsobuje a více lne ke svému pánu. Volba mezi psem a fenou je však věcí osobního názoru.

Výběr štěněte - PES

Psi bývají obvykle statnější, nezávislejší, tvrdší, vytrvalejší a schopnější, jde-li o namáhavost například při sportu či práci. To se projevuje především u statnějších plemen. Jsou také proti fenám vyrovnanější, což má na svědomí kolísání hormonů, které se u fen objevuje v období říje. Bývají tvrdší povahy, a proto potřebují i tvrdší a vytrvalejší výchovu. Psi jsou většinou otužilejší, jde-li o počasí a lépe zvládají nové nečekané situace a změny prostředí. Jsou méně žárliví a majetničtí, jde-li o jejich pána, nemají však rádi, když jim cizí pes, nebo jiné zvíře (někdy i dítě) vstoupí do jejich teritoria. Kastrovaný pes bývá o mnoho přítulnější než pes nekastrovaný, kastrace psa zklidní, nevyhledává pak šarvátky s ostatními psy, stane se poslušnějším. Po kastraci ale také pes zleniví. Pokud v budoucnu neplánujete štěňata, kastrace psovi nijak neublíží, není však vyloženě nutná. Vyloučení pohlavního styku psům nijak neškodí.

Fenka?

Chci štěně - Je lepší FENA?

Feny bývají drobnější a něžnější než psi, to jim však umožňuje být rychlejší a obratnější. Feny se často stávají na svém pánu závislé, rády mu pomáhají a asistují při jeho aktivitách, jsou citlivější, chápavější a učenlivější než pes. Jsou oddanější svému domovu a jako hlídači bývají nepodplatitelné. Hůře zvládají změny a nové situace. Jsou pozornější a obezřetnější. Často střídají nálady, dobře se učí a jsou vytrvalé. Obvykle jim nevadí společnost jiných zvířat a psů, ale bývají velmi žárlivé a nedovolí jen tak někomu, aby se motal okolo jejího pána. Pokud si však na svého zvířecího kamaráda zvykne a oblíbí si ho, chová se k němu velmi přátelsky, často až mateřsky. Feny mají vetší sklon k obezitě a jsou lenivější.

 

Nevýhodou u fen je jejich pravidelné hárání (jedenkrát za půl roku). Hárání trvá obvykle až 1 měsíc, citliví psy cítí fenu i měsíc před a až dva měsíce po hárání, tři týdny svého hárání fena psa odmítá, ale jeden týden psa vyhledává a vymýšlí nejrůznější pro nás až nepochopitelné způsoby, jak se dát se psem dohromady. Po celou dobu hárání je fena ustaraná, ješitná a velmi mazlivá. Venčení háravé feny je obvykle velmi náročné, okolo feny se neustále točí spousta psů, před kterými se fena schovává, ale neodmítá je, až v určitém věku, kdy je fena zkušenější, od sebe nežádoucího nápadníka dokáže odehnat sama, do té doby však roli „odháněče" plní pán. Fena si snadněji tvoří přátele mezi jinými psy, s ostatními fenami si musí hned od začátku sedět, pokud se tak nestane, můžete očekávat zuřivou rvačku, pokud však jedna fena uzná nadřazenost té druhé, mohou se z nich stát dobré přítelkyně. Dvě feny v domě se také spolu obvykle lépe snášejí než za shodných okolností dva psi. Pokud neplánujete štěňata, je možné dát fenu kastrovat. U nekastrovaných fen, které nikdy nebyly březí, hrozí ve vyšším věku rakovina dělohy. Té se dá předejít pravidelnými kontrolami u zvířecího lékaře, správným složením stravy a pohybem. Povaha fen po kastraci se příliš nezmění, může se však stát, že budou bázlivější než před kastrací.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?