Výchova a výcvik Jack Russel teriéra

13. dubna 2013

„Nudíte se? Pořiďte si Jack Russel teriéra!“ mohl by znít reklamní slogan na nám všem jistě dobře známé plemeno. Popularita plemene Jack Russel teriér není jistě náhodná. Tito psi jsou inteligentní, hraví, energičtí, prostě ideální a proto také oblíbení společníci.

Tedy, to všechno bezezbytku platí, pokud výchova Jack Russel teriéra bude takovou, jakou má být, což lze ostatně zobecnit pro každé štěně jakéhokoliv plemene.

Tito psi, a to vám potvrdí každý zkušený chovatel, mají určitá charakterová specifika, typická právě pro jejich plemeno. Tato specifika je nutno při výchově zohlednit, aby i ten náš Jack Russel teriér byl opravdu tím Jack Russel teriérem, jakého jsme si vždy představovali, když jsme potkávali jiné, vzorně vychované zástupce tohoto plemene. Na co si tedy dát pozor při výchově Jack Russel Teriéra?

 

Pro Jack Russella - nejlepší škola hrou

Při výchově štěněte samozřejmě uplatňujeme všechny ty dobré rady a doporučení, které si najdeme v literatuře či na internetu. Přejděme proto rovnou k tomu, co je potřeba mít na zřeteli při výchově speciálně Jacka Russel Teriéra.

Jack Russel teriér je, jak víme, plemeno původně lovecké. To znamená jednak to, že tento lovecký instinkt zůstal v jisté podobě zachován, a taky to, že tito psi jsou do značné míry samostatní. A tomu musíme přizpůsobit i jejich výchovu.

Zastavme se nejdříve u loveckého instinktu. Ten pochopitelně nelze zcela potlačit, pes ho má prostě v sobě.

Chceme-li, aby náš Jack Russel teriér dobře vycházel s jinými domácími zvířaty, třeba například kočkami, je potřeba, aby s nimi vyrůstal a přicházel co nejvíce do kontaktu už jako štěně, a v dospělém věku je pak bral jako své přátele a ne kořist.

Druhým význačným povahovým rysem je, jak už jsme si řekli, samostatnost. Tato vlastnost, využívaná právě při lovu, od nás vyžaduje při výchově naprostou důslednost.

 

Pozor, na malé Jack Russel tyrany!

V první řadě proto raději zapomeňme na demokracii či shovívavost, z Jacka Russel teriéra se neposlušný malý tyran stane velmi lehce.

Ale nejde jen o to. Platí, že tito psi neposlouchají příkazy proto, že chtějí svým pánům sloužit, ale prostě proto, že je to baví, a že přitom mohou vybít svoji energii, a Jack Russel teriér má energie opravdu na rozdávání.

Tím jsme se dostali k tomu nejdůležitějšímu. Výchova, potažmo výcvik musí být plný podnětů, aby psa bavil a plně zaměstnal, stručně řečeno, bavil.

 

Výcvik Jack Russell teriéra musí bavit

Nudný výcvik Jack Russel teriéra opravdu nepřesvědčí o tom, že by nás měl krom jiného třeba i poslouchat.

Jako ideální forma výchovy se tak jeví agility. Nemusí samozřejmě vypadat předpisově. Důležité je, aby se výchova spojila s něčím, co psa plně zaujme a umožní mu se vydovádět a návdavkem k tomu mu ještě vštípí to, že poslouchat svého pána je náramná zábava.

Při výchově samozřejmě nezapomínejme ani na socializace štěněte, ať už ve vztahu k lidem, či k druhým psům, přičemž i tady musí pochopitelně platit, že ten, kdo dává rozkazy, jste vy, a kdo poslouchá je pes, nikoliv naopak.

Jack Russel teriér umí být roztomilým a hravým psem, na kterého může být jeho majitel právem pyšný, chce to jen správnou výchovu ve správný čas.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?