Vycpaný pes doma na poličce! Ano nebo ne?

19. ledna 2011

Preparovaná zvěř v muzeu či školních kabinetech – určitě ano. Kde jinak dnešní děti mimo zoo poznají například jezevce, káně lesní nebo roztomilou veveřičku. Vystavené lovecké trofeje vysoké či ryb – samozřejmě, je to součást myslivosti a rybářství. Ale pověsili byste si na zeď vstupní haly hlavu poníka Vaší dcerky nebo snad má Vaše babička ve vitríně oblíbeného mourka?

V současné době je preparace domácích mazlíčků poměrně rozšířenou formou uchování svého zvířecího kamaráda hlavně v USA, ale už i u nás přibývá zájemců o trvalou vzpomínku na čtyřnohého kamaráda. Pro někoho je to morbidní čin, ale pro jiné ten nejlepší způsob, jak se vyrovnat se ztrátou nejlepšího přítele.

 

Dříve byla preparace oblíbených zvířátek běžnou součástí života. Šlechtici si často nechávali vycpávat nejen své lovecké trofeje, ale také své oblíbené koně či psy. Dokonce i z nich tvořili osobní sbírky. Příkladem nám může být hrad Bítov, kde spatříme sbírku 51 vycpaných psů různých ras (patří k největším v Evropě). A také další zámky jako Konopiště či Ohrada se pyšní  sbírkami loveckých trofejí svých majitelů.

 

Sami preparátoři si své klienty velice dobře vybírají a nepřijmou vždy každou zakázku, i když je to pro ně jistým oživením jejich práce s loveckými trofejemi. Ale zatímco u loveckých trofejí majiteli „postačí“ aby zvěř vypadala jako živá a byla umístěna ve výstižné póze a v tradičním prostředí, majitelé domácích mazlíčků své zvířátko za roky soužití poznali v různých situacích a vztah k němu vytvořený je tedy obtížné vyjádřit v jedné póze. Náročnost preparace domácích zvířat není jediné mínus při zvažování, zda preparátor zakázku přijme. Pokud i ve vzdálené budoucnosti uvažujete, že byste jednou opět mohli milovat další němou tvář, nynějšího rozhodnutí o preparaci můžete litovat. Proč si připomínat tak smutný okamžik, když už si budujete nový vztah. Navíc vás preparace může stát více než nový mazlíček a její výsledek pro vás nemusí být uspokojivý ani po vizuální stránce. Z těchto důvodů bývá rozhodnutí o preparaci příhodné spíše pro důchodce, kteří si často dalšího mazlíčka už nepořídí, ať z důvodu schopnosti pečovat o mládě, tak z obav, že by je přežilo a nemělo kam po smrti majitele jít.

 

Preparátora pro svého mazlíčka si dobře vybírejte, pokud je to pro vás poprvé, vždy oslovte více zhotovitelů a přeptejte se na jejich zkušenosti, než abyste později litovali. Preparátorovi se předá zmrazený mazlík nebo čerstvé, ale vychladlé tělo (případně dle domluvy, ale v těchto případech se nepředpokládá, že stažení zvířete majitel zvládne sám) a hlavně spousty fotek z jeho života pro jeho věrohodné uchování.

 

Ceny se pak pohybují u velkých savců cca od 20.000,- do 70.000,- za celou postavu a v rozmezí cca od 3.000,- do 30.000,- za hlavu s hrudí. U savců malých zpravidla od 1.500,- (např. cena za křečka) do 10.000,- celé postavy.  U ptáků je to cca od 400,- za andulku až po 2.700,-Kč.

 

A nakonec pro ty z vás, kteří své miláčky touží mít při sobě ještě pár dalších let, níže uvádím některé dostupné kontakty z internetu:

 

http://www.preparace.unas.cz/

http://www.preparius.wz.cz

http://www.preparace.7x.cz/

http://www.prepz.cz/

http://www.taxidermy-salaba.com

 

Autorka: Jana Košková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?