Výcvik psa hrou

19. února 2013

Který šťastný pes si rád nehraje? Úplně každý. Jen u starších psů tento zájem trochu opadává. Ovšem, věc je to zcela individuální a ne každý starší nebo starý pes má rád svůj klid a pokoj. V naprosté většině si hraní pes zachovává do vysokého věku. Proč toho tedy nevyužít k tomu, aby se i něco nenaučil?

Jak zabavit psa

Málokdo může být se svým psem dvacet čtyři hodin denně. Většinou pes zůstává pár hodin doma sám. Pak nastává dilema.

Pokud totiž zrovna nespí, může dávat svou nechuť být sám najevo několika způsoby. Buď hlasitým a neustálým štěkotem, což například v panelovém domě plném sousedů může mít za následek to, že vás donutí se ho zbavit. Nebo se prostě vrátíte domů a zjistíte, že nábytek je poničený a boty rozžvýkané. Pokud se pes takhle chová, je nutné se postarat o to, aby měl zábavu.

Tu můžeme zajistit hned několika způsoby. Pokud váš pes rád hryže, zkuste mu nakoupit hračky, které jsou právě k tomu určené. S největší pravděpodobností je budete muset obměňovat poměrně často, ale pes rozžvýká jen to, co chcete, aby žvýkal.

K dostání je spousta hraček, které se i hýbou. Takové hračky dokážou psa také na chvíli rozptýlit, i když za pár dní ho nejspíš začnou nudit. Proto i tady bude obměna nutná. Je proto dobré mít v záloze několik hraček pro psy, které budete střídat.


Výcvik psa může být i zábavný

Výcvik může být zábavný jak pro psa, tak pro jeho chovatele. Stačí jen přemýšlet a být trochu kreativní a hlavně trpělivý. Pak lze vychovat velmi zdatného psa ve spoustě věcech.

Naučte psa rozpoznávat věci velmi jednoduchým způsobem. Ukažte mu konkrétní věc a několikrát opakujte její jméno. Dejte ji psovi i očichat. Pak ji někam schovejte. Pobízejte psa, aby ji našel. Bude si pak pamatovat nejen jméno dané věci, ale bude schopen vám ji i donést. Tuto činnost pak můžete obsáhnout do více věcí nejednou a pobízet psa k jejich hledání. Za každý úspěch by měl být odměněn.

Pokud chcete, aby váš pes zvládal nějakou polohu, ukažte mu ji, nejlépe několikrát. Tohle bude psa velmi bavit. Při takové zábavě se nejen leccos naučí a může dělat na povel třeba mrtvého, ale také si při ní velmi zařádí a odreaguje. Pokud navíc za takovou činnost a hlavně úspěch dostane i psí pamlsek, rád to bude opakovat.

 

Psí hry a pravidla výcviku psa

Každá psí hra má svá pravidla a i ta se psem by se neměla nijak lišit. Pes bude mít tendence sklouzávat k neposlušnosti, protože při zábavě to tak prostě je.

V momentě, kdy přestane poslouchat, je nutné zavelet a psí hru ukončit. Pes musí vědět, že pravidla jsou daná a nelze je porušovat. Snáze tak pochopí, že musí jisté hranice dodržovat. Povely budou tedy jasně dané a snadněji splnitelné.

Stejně lze začít hru, kterou bude chtít rozehrát pes. Pokud dá najevo, že má chuť dovádět, zkuste zavelet ke splnění nějakého úkolu. Pak můžete reagovat na jeho přání si hrát. Pozor také na to, aby pes nebyl příliš zatěžován. Po každé zvýšené aktivitě by měl mít možnost odpočívat a hlavně mít dostatek vody. Pokud je pes aktivnější obecně, mělo by tomu být přizpůsobeno i krmivo.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?