Výcvik psa s targetem

21. listopadu 2014

Co to proboha je a kde to roste? Roste to všude kolem a záleží jen na vás, co se rozhodnete jako target používat. Je to cokoliv, všechno a nic kolem vás. Je to pomůcka pro výcvik psa s netušenými možnostmi a jednoduchým principem. Aneb článek o tom, jak využít bedýnku od ovoce, anténu z rádia nebo tužku k tomu, aby váš pes uměl například tancovat!

Princip výcviku psa targetem

V podstatě je princip podobný jako s klikrem či každou jinou pomůckou, jen dovoluje jednodušší pochopení úkonu pro psa. Target může být tyčka podobná té mažoretské, bedýnka od ovoce se zdrsněným povrchem (například kobercovinou), prst, anténa od rádia či cokoliv jiného. Jde o to, že pes se naučí, že s daným předmětem má mít fyzický kontakt, za což dostane odměnu a přes tento předmět pak pochopí slovní povely, které byste mu jinak nevysvětlili ani za boha!

 

Target krok za krokem

Počátek výcviku s targetem je podobný jako s klikrem. Do nekonečna odměňujete psa za to, že se nějakou částí těla dotkl vámi zvoleného předmětu-targetu. Tady je důležité promyslet, k jakým úkolům budete target využívat a tudíž kterou část těla při kontaktu s targetem odměnit. Když pes pochopí, že se má targetu dotýkat, můžete připojovat slovní pokyny a najednou bude váš pes umět i rozsvěcet v místnosti!

 

Příklad výcviku targetem

Vezměme si například jako target tyčku s kuličkou na konci. Psovi ji dáme k čumáku a pokaždé, když se jí čumákem dotkne, jej odměníme. Po asi stém zopakování se jí půjde ochotně dotknout vždy, když ji uvidí ve vaší ruce. Pak můžete tyčku přitisknout kuličkou na vypínač světla v místnosti a cvičit nadále tam. Když po stém zopakování přidáte slovní pokyn „světlo,“ můžete psa zvykat na to, že se pokynem světlo dotkne vypínače nosem a rozsvítí.

 

Co na výcvik psa targetem odborníci?

Výcvikáři jsou, co se týče targetu, trochu skeptičtí. Pokud psa naučíte dotýkat se tyčky nosem, nemůžete jej pak předělávat, aby se jí dotýkal hrudí (a vypilovávat tak vzorné k noze) a tudíž na kontakt hrudí potřebujete jiný target, například anténu z rádia. Může se tak stát, že najednou půjdete na cvičák s desítkou targetů a pes bude více než zmaten. Při rozumném, postupném a citlivém nácviku však můžete psa naučit rozsvěcet, schovat si čumák do trávy, vzorně sednout přesně k noze, zvedat při chůzi nohy vysoko do vzduchu, tančit na bedýnce a podobně. Fantazii se meze nekladou!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?