Výstava psů

22. února 2008

Známe několik druhů pořádaných výstav, jak podle oblastního rozdělení, tak i specializace na tituly, nebo na určitá plemena psů. Oblastní, krajské, klubové, nebo národní a mezinárodní, ze kterých se stávají i několikadenní a téměř slavnostní akce. Psi, kteří se jich účastní, se rozdělují podle skupin FCI a účast v některých soutěžích občas vyžaduje i titul. Mezinárodní výstava psů bývá všemi chovateli toužebně očekávanou událostí. Ani na náhodného diváka rozhodně nepůsobí nudně. Na poslední z nich jsme si mohli prohlédnout téměř 5000 vystavovaných psů v celkem asi 32 kruzích.

Každou správnou výstavu zahajuje veterinární přejímka, kde jsou všichni přihlášení psi zkontrolováni, zda jim nechybí žádné z požadovaných očkování a jsou zdravotně v pořádku. Poté se psi rozdělí do výstavních věkových tříd a do skupin podle FCI.

 

Následuje posuzování psů v kruzích, nevyhnou se ani prohlídce každého jedince zvlášť tzn. ukázce výstavního postoje, prohmatání, kontrole zubů a znaků standardu plemene. Pes by se jim měl co nejvíce blížit. Získává ocenění, nejlépe „výborný", nejhůře „dostatečný". První čtyři jedinci s nejlepším ohodnocením získávají šanci na titul.

 

Na mezinárodních výstavách se setkáváme s rozličnými soutěžemi. Můžeme uvést zajímavé tituly jako Nejkrásnější veterán (pes nad 8 let), Nejlepší pár psů, nebo Nejhezčí pes skupiny FCI. Stejně jako psi, soutěží i lidé, a to jako mladí vystavovatelé. Ti se snaží co nejkvalitněji psa vést, nejedná se tedy ani o jedincovu kvalitu, hodnotí se jeho předvedení. Soutěž Junior Handling (Mladý vystavovatel) je užitečná průprava pro budoucí vystavovatele. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích.

 

Každý šampión však musí podstoupit náročnou přípravu na vystavování už ve štěněcím věku. (Pokud se tedy narodil jako čistokrevný a s PP.) V první řadě potřebuje důsledný výcvik poslušnosti, čeká ho i zvládnutí dokonalého výstavního postoje na poměrně dlouhou dobu a pokud možno bez odměny, předvádí také několik složitějších postav. Na výstavě rozhodně nepotkáte agresivního jedince a pokud ano, nezůstane tam dlouho. Jako finální a téměř odpočinkovou část přípravy psa čeká úprava vzhledu, stříhání a česání.

 

Úspěchy na výstavách bývají velice důležité i pro chovatele. Určují totiž podmínky chovu, aby se pes mohl stát chovným, potřebuje určitá ocenění. Pokud si chovatel není jist v předvádění svých psů a bojí se, že kvůli němu jeho psi neuspějí, má přesto šanci. Může si najmout profesionálního „handlera", který je ve svém oboru odborníkem.

 

Vedení psa totiž není samo o sobě jednoduchou záležitostí a jsou s ním spojována zajímavá doporučení pro vystavovatele. Požadavkem je vhodné oblečení, nejlépe kontrastní k vašemu psu. Zakazují se podpatky, aby při běhu psy nerušily. Chybou je i vodítko, které se při předvádění dotýká země.

 

Za účast svého psa na mezinárodní výstavě však budete muset sáhnout hloub do kapsy. Příspěvěk činí 700,- Kč.

 

Pokud by jste měli zájem navštívit podobnou akci ať už jako návštěvníci, nebo sami se svým psem, zde je výčet několika výstav plánovaných na rok 2008.

 

Mezinárodní výstava psů Brno (Brněnské výstaviště)

9. - 10.2.2008

 

Mezinárodní výstava psů Praha (Pražský veletržní areál)

22. - 23.3.2008

 

Mezinárodní výstava psů České Budějovice

19. - 20.4.2008

 

Nord Bohemia Canis Litoměřice (Zahrada Čech)

24. - 25.5.2008

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?