Vyučovací předmět „Lovení“

22. ledna 2010

Kočka domácí je od přírody lovcem. I ostatní kočkovité šelmy jsou lovci. Lvi, tygři, gepardi či levharti, kteří žijí ve volné přírodě, potřebují být vynikajícími lovci, aby uživili nejen sebe, ale i svá mláďata, která v brzkém věku nejsou schopna sama lovit. Lovení je instinktivní pud, který se zdokonaluje cvikem.

 

Metoda pokusu a omylu je jediný způsob, jak se kočka může naučit dobře lovit. Musí zkoušet lovit pořád a pořád dokolečka, dokud nebude úspěšná. Nejlepším učitelem, který učí koťata jak správně lovit, je sama jejich matka. Pokud matku nemají, ať už z jakéhokoliv důvodu, další jako učitel přichází v úvahu starší a tedy zkušenější kočka. Pokud koťata budou mít dobrého učitele, stanou se později i z nich dobří učitelé.


Technika lovu koček

Techniku lovu zdědily kočky od pralesních předků, kteří využívali více lov než hon. Kočka nejprve pomocí svých smyslů zaregistruje kořist a zbystří. Pomalu, ale opatrně se k ní přibližuje, aby ji nevyplašila. Využívá při tom všechno možné krytí, které se naskytne. Pro překonání otevřeného prostoru se přikrčí k zemi a rychlým a však tichým krokem se proplíží dál. Tímto způsobem se dostane až do posledního úkrytu, který je kořisti nejblíže. Kočka pozoruje upřeně kořist a číhá, náhle podnikne výpad. Výpad znamená, že jako raketa vystřelí z úkrytu, když je dostatečně blízko a skokem přepadne kořist. Přední nohy přitisknou kořist k zemi a zadní mezitím ukotví tělo k zemi.

Usmrcení kořisti

Smrtelné kousnutí kočky domácí i jiných kočkovitých šelem je velmi přesné. Smrtelné kousnutí je vedeno do vazu, kde poruší krční obratle kořisti.

 

Jak zacházet s kočkou lovcem

Kočka, která uloví kořist, donese kořist před práh do domu nebo ke své misce či přímo k vašim nohám a to proto, že chce pyšně ukázat, co ulovila a že byla v lovu úspěšná. Nikdy ji nehubujte, protože od kočky je to projev náklonnosti. Kočky, které se naučí lovit ptáky, by mohly způsobit na vaší zahradě obrovskou spoušť, a proto umístěte krmítka na vaší zahradě vysoko do volného prostoru. Dobrým způsobem, jak vyplašit ptáky, je dát kočce na obojek zvoneček.


Kočka domácí může lovit i mouchy nebo si vydrápnout ryby z mělkého rybníka.


Učení lovu

Kočičí matka nebo jiná kočka, tedy učitel, učí koťata lovit v několika lekcích. V první lekci přinese již zabitou kořist a sní ji před zraky koťat. V druhé lekci přinese zabitou kořist a nechá koťata, aby ji snědli. V třetí lekci kočka „učitel" přinese koťatům živou kořist a nechá je, aby si ji sami ulovili. Nepomáhá jim, pouze když kořist uniká pryč, chytí ji a vrátí koťatům, aby to zkusila znovu.  Další poslední lekcí je, že se koťata o kořist perou, což zvyšuje jejich nadšení a vzrušení. To je poprvé, kdy kořist zabijí. Pokud se kočky nenaučí lovit v kotěcím věku, je možné, že se lovit nenaučí už nikdy.

 

Domácí kočka se vrhá na vše malé živé a tím nemusí být jenom ptáčci a myši, ale i křečci nebo malá morčata. Dobrého a spolehlivého lovce myší dělají z kočky dědičné dispozice. Tyto dispozice nejsou samozřejmostí.  Povídání o tom, že najedená, vykastrovaná nebo tlustá kočka nebude lovit, je fáma, která ale přetrvává dodnes.

 

Domácí kočka loví podle svého pudu a to hlavně pro potěšení z lovu. Na rozdíl od divokých kočkovitých šelem, které loví pouze tehdy, když mají hlad nebo potřebují nakrmit mláďata.


Autorka: Jana Šťastná

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?