Výživa odstaveného štěněte

19. dubna 2013

Ačkoliv je štěně schopno přijímat jinou potravu než jen mateřské mléko už ve třech týdnech, k jeho úplnému odstavu dochází přece jen o něco později. Děje se tak zpravidla mezi sedmým a osmým týdnem a v tomto okamžiku se ocitáme před otázkou, jak odstavené štěně krmit. To, co štěněti dosud zajišťovalo mateřské mléko, mu nyní musíme zajistit my. Jak to udělat si přečtěte v tomto článku.

Granule nebo domácí strava?

Přistupovat ke krmení odstavených štěňat lze v zásadě dvojím způsobem. Buďto krmíme štěně doma připravenou stravou, nebo sáhneme po patřičných, tedy ´junior´ granulích.

 

Jsou pro štěně lepší granule nebo vařená strava?

Na tuto otázku je těžké odpovědět jednoznačně. Zastánci doma připravované stravy pro psa jsou přesvědčeni, že pokud je takováto strava dostatečně pestrá, pak je určitě pro štěně vhodnější než průmyslově vyráběná, mnohdy chemicky dochucovaná krmiva.

A opravdu, pochutnává-li si štěně na masu, vnitřnostech, rybách, tvarohu, jogurtu či rýži, zdá se, že je všechno nejlepším pořádku, sotva by se našlo štěně, kterému by něco takovému nechutnalo.

Zastánci granulí a konzerv zase argumentují tím, že důležité není jen to, co strava obsahuje, ale také vzájemný poměr jednotlivých živin a minerálních látek. A to jsou podle nich schopna zajistit jen kompletní krmiva, což také s oblibou tvrdí jejich výrobci ve svých reklamách.

Záleží tedy na každém, čemu dá přednost. Kdo má například méně času, bude krmit granulemi. Kdo má času víc, dá možná přednost domácí stravě pro své štěně a obstará si k tomu co nejvíce informací.

 

Zásady pro krmení štěněte

Ale ať už se rozhodneme pro tu či onu variantu, měli bychom mít na zřeteli několik důležitých zásad:

  • V prvé řadě mějme na paměti, že štěně má malý žaludek a proto potřebuje mít svoji denní dávku rozdělenou na několik porcí. V případě čerstvě odstaveného štěněte by těchto porcí mělo být pět.
  • Při krmení, které by tedy v našem případě mělo probíhat pětkrát denně, je nutno dbát na jeho pravidelnost, což znamená krmit vždy ve stejný čas. Když nadejde ten správný čas, necháme štěněti krmení v misce dvacet minut, a co během té doby nezkonzumuje, to odklidíme.
  • Obsah misky by měl mít pokojovou teplotu, což v praxi znamená, že potrava pro štěně nemá být ani moc studená, ani moc horká, tedy určitě ne víc než 40 °C.
  • Štěně, které právě spořádalo svoji porci, potřebuje odpočívat a to aspoň hodinu. Po tuto dobu mu dopřejte klid a nechtějte po něm, aby si s vámi hrálo za každou cenu.
  • A pak je tady samozřejmě čerstvá voda. Tu musí mít štěně k dispozici celý den.

 

Mléko pro štěně?

Ano, tato otázka je u odstaveného štěněte opravdu častá, hodně lidí si myslí, že mléko štěněti nemůže ublížit.

V malém množství mléko samozřejmě štěněti neublíží. Avšak brzy po odstavu ztrácí zažívací trakt štěněte schopnost štěpit laktózu. Nadměrný příjem mléka může tak u štěněte vyvolat průjem či zvracení.

 

A s tím souvisí ještě jedna věc, na kterou musíme brát ohled. Zažívací ústrojí štěněte je citlivé a proto je nutné každou případnou změnu krmiva provádět postupně. Štěně musí mít dostatek času, aby si mohlo zvyknout na nové krmivo.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?