Význam reflexů při výcviku psa I. - nepodmíněné reflexy

13. června 2014

Reflexy mají při výcviku psa velmi zásadní praktický význam. Pokud jste četli články Nervová soustava psa jako základ úspěchu výcviku I. a II., tak už víte, že veškerá činnost mozku probíhá na základě reflexů. Všechny reflexy dělíme na dvě skupiny – nepodmíněné a podmíněné.

Nepodmíněné reflexy u psa

Nepodmíněné reflexy jsou takové reflexy, které jsou vrozené a prakticky neměnné a zajišťují jedinci základní podmínky existence. Tyto reflexy zajišťují následný vývin a život psa již od jeho narození. Typickým příkladem je např. situace, kdy slepé štěně dokáže bez problému nalézt struk feny a z něj začít ihned sát. Jako další příklad lze uvést např. schopnost běhat. Kdo z vás je majitelem psa odmala, tak dobře ví, že jako štěně se dokáže pohybovat jen velmi omezeně a v malém prostoru. Za čas je možné sledovat přechod v plazení s určitou nejistotou rovnováhy těla. Následuje o něco dokonalejší pohyb s větší jistotou, který následně graduje v sebejistý pohyb ve chvíli, kdy je mozkové centrum (konkrétně mozeček) schopno zajistit stoprocentní funkci.

 

Orientační reflex u mladých psů

Mezi nepodmíněné reflexy patří i orientační reflex, který se výrazně projevuje hlavně u mladých psů.

Je reakcí na nové neznámé prostředí, jevy či předměty a postrkuje psa ke zvědavosti a zkoumání podnětů, které jsou do té doby pro psa nejasné. Tento reflex je pro zdravý vývoj jedince vhodné podporovat, zároveň je však třeba, aby psovod psa v získávání nové zkušenosti patřičně podpořil a nijak mu nebránil. Tento reflex je také známý jako reflex „co to je?“. Určitě každý majitel psa, který ho vychovává už od štěněte, zažil mnoho situací, kdy zvídavé štěně odhodláno, ale plné strachu, přistupuje k neznámému. Tak třeba při procházce po lesní cestě můžete se svým čtyřnohým kamarádem narazit třeba na otevřený potrhaný deštník, který tu někdo ledabyle pohodil. Jako správný páníček by se psovod měl nejprve sám k tomuto předmětu přiblížit a po zjištění, že štěněti o něj nehrozí žádné zranění, k sobě štěně přivolá. To si následně předmět prozkoumá a zjistí, že mu nic nehrozí. V tu chvíli tato nově získaná zkušenost nahradila orientační reflex, takže štěně se tohoto předmětu při další procházce již bát nebude. Opačným přístupem, který je zcela nevhodný, je strašení štěněte daným předmětem, nebo i jen jeho ignorace. U štěněte se tímto způsobem zvětšuje pasivní obrana, která se bude projevovat v bázlivosti při setkání s dalšími neznámými předměty. Psovod by měl vždy pamatovat na to, aby štěněti pomohl nahradit orientační reflex nabytou zkušeností. Tuto nabytou zkušenost lze pak hravě využít při výchově a výcviku psa.

Nepodmíněné reflexy mají však pro výcvik nesmírný význam. Jejich význam spočívá v tom, že na jejich základě je dána možnost vytvářet podmíněné reflexy, tzn. vybudovat u psa takové návyky, které budou činit zvíře prospěšné člověku.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?