Vyznáte se v krmivech?

9. července 2018

Pořídili jste si nového člena rodiny, nebo jenom přemýšlíte nad tím, čím vlastně toho svého kamaráda krmíte? Otevíráte tedy prohlížeč s touhou po informacích a ejhle! Možná jste si stihli všimnout, že to není úplně tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Krmiv pro psy je na trhu nepřeberné množství. Různé příchutě, velikosti, tvary, specifika. Jak tedy vybrat to správné a čím se liší kvalitní krmivo od podprůměrného?

Krmiva je možné rozdělit podle několika kritérií: věku psa, aktivity, velikosti nebo například kvality. My si dneska společně rozebereme dělení podle kvality.

Na našem trhu si výrobci zvykli na rozdělení do několika tříd:

  1. Prémiové
  2. Superprémiové
  3. Holistické
  4. Veterinární diet

Prémiové granule

Co se týče této kategorie, je to jedna z těch cenově nejdostupnějších. Obvykle nás u krmiv zaujme nižší cena za kilogram, což rozděluje spotřebitele na pomyslné dva tábory. První se nechá zviklat nižší cenou, zatímco ten druhý tuto kategorii zásadně odmítá jako nekvalitní krmení. To, že by tzv., prémiovky“ byly ochuzené o důležité živiny, se tvrdit nedá. Jedná se o granule s dostačujícím obsahem živin pro psa, avšak často neobsahují žádné obohacení, nebo je kvalita jednotlivých surovin nižší. Často chybí kompletní informace o jednotlivých surovinách, nebo je surovina ve složení uvedena diskutabilně.

Vezměme si jako příklad obsah masové složky v těchto krmivech. Všichni chceme pro své miláčky to nejlepší a víme, že pes je primárně masožravec. I když se od dob vlka jeho jídelníček výrazně obohatil o všemožnou potravu, v základu vidíme masožravce. A proto, i když se jedná o prémiové granule, měla by být masová složka na prvním místě ve složení.

Setkáváme se s různým označením pro ,,maso“, například: kuřecí moučka, dehydrované kuře nebo vedlejší produkty živočišného původu. U poslední kategorie je potřeba se mít na pozoru. Pro vedlejší produkty se uznávají ze zákona i tzv. jatečné zbytky po zpracování masa, a to může znamenat cokoliv, co se nehodí pro jinou spotřebu.

To je hlavní důvod nižší ceny u prémiových granulí. Páníček se ale nemusí bát, že by pes nedostal všechno, co potřebuje a taky může dobře prospívat. Je jenom dobré vědět, že vstupní suroviny jsou nižší kvality, často se jedná o vedlejší produkty živočišné i rostlinné výroby a najdou se v této kategorií i takové výrobky, které maso obsahují až na posledních příčkách ve složení, a to je samozřejmě špatně. Čím delší mají granule dobu spotřeby, tím více nám to napovídá o chemické konzervaci, která bývá u této kategorie častěji využívána.

Pozor na granule spadající zdánlivě do vyšší kategorie díky marketingové propagaci a jejich cena by odpovídala vyšším kategoriím. Bohužel tomu tak není a často zdánlivě kvalitní granule s vysokou cenou a známou značkou mají kvalitu prémiových granulí.

Superprémiové granule

Možná jste si řekli, že chcete svému mazlíčkovi dopřát něco víc a poohlížíte se po vyšší třídě. Narazíte tedy na granule superprémiové. Jedná se o granule s vyváženým poměrem kvality a ceny. Patří sem drtivá většina známých značek jako například Brit Care, Calibra, Profine nebo Fitmin. Co se týče složení, masovou složku vidíme vždy na prvním místě a často je složení doplněno o několik dalších živočišných bílkovin. Pak například o různé zlepšovače trávení, kvality srsti (oleje, bylinky, mořskou řasu, vejce…) nebo o kvalitní rostlinný protein. Ten nevidíme v podobě pšenice, ale například quinoi, rýže nebo luštěnin.

Někdy bývá masová složka rozdělena, díky čemuž je složení přehlednější a lépe čitelné. Místo ,,vedlejší produkty živočišné výroby“ čteme: dehydrované jehněčí, jehněčí moučka, kuřecí játra, syrové kuřecí a tak dále. Takže vidíme víc „do toho“ co pes dostává do misky.

Holistické granule

Holistické granule řadíme k tzv. ,,celostním krmivům“. Vyrábějí se z více druhů masa a jsou doplněny o množství zdraví prospěšných doplňků. Jsou synonymem pro nejvyšší standart v krmení granulovanou stravou a vstupní suroviny jsou nejvyšší, často BIO kvality určené také pro lidskou spotřebu. Většinou se jedná o produkty lokální, podle toho, kde se krmivo vyrábí (kuřecí z ekologického zemědělství, losos z farmového chovu, brambory od místního pěstitele…). Trvanlivost je u nich zajištěna pouze přírodní konzervací. Ze známých značek reprezentují tuto kategorii např.: Taste of the Wild, Carnilove, Marp, N&D a další.

Cena je na první pohled vyšší, což je dáno kvalitou vstupních surovin Díky tomu pak ale ve finále ušetříte za veterinární péči, neboť váš pejsek bude déle zdravý a fit. Investice do kvalitního krmiva se tak podle nás zcela jistě vyplatí.

Veterinární diety

Sem patří certifikované veterinární prostředky výživy psů, kteří trpí zdravotnými potížemi, kde terapie souvisí také se stravou. Známe například pejsky s ledvinovými dietami, diabetickými dietami atd. Tady je potřeba dbát rad veterinárního lékaře a nechat si poradit vhodnou dietu. Často jsou to diety chudé na alergeny a využívají se také na eliminační dietě u psů s potravinovou alergií. K zakoupení jsou téměř výhradně u veterinářů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?