Záchrana koní ohnivými muži

25. února 2017

Stále častěji hasiči vyjíždějí k případům zapadlých a uvíznutých koní. Ať již je na vině nepozornost majitelů nebo splašenost těchto lekavých tvorů, není záchrana tohoto ušlechtilého tvora příslušníkům záchranného sboru neznámá. Důsledky nepozornosti mohou být mnohdy fatální. Lze těmto nehodám zabránit?

Statistika nuda je…má však cenné údaje

Ročně hasiči zachraňují bezmála 600 různých zvířat a podílejí se na odchytu téměř tisíce dalších. „Jednou jsme třeba s hasiči naháněli splašeného koně na dálnici. Nebo jindy utekl chovateli pštros a utíkal do polí. Podnikavý majitel nasedl na osedlaného koně a vydal se běžce nahánět. Už se stmívalo a i na koni byl obrovský problém pštrosa odchytit a zajistit. To není jen tak,“ vypráví ostravský odchytář. Téměř každý hasič se během své kariéry setkal s nějakým uvíznutým koněm.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Technika jde napřed

Nejčastějším případem jsou koně uvíznutí v nejrůznějších jímkách, bahnitých či písčitých terénech a močálech. Na takové vyproštění je potřeba speciální vybavení. Hasiči celé republiky nyní postupně získávají speciální sítě na vyprošťování takto uvíznutých koní. A to díky dobrovolné sbírce, jelikož jedna záchranná síť se cenově šplhá k desítkám tisíc. Vyproštění koní ale značně usnadňuje, pokud se s ní umí správně zacházet. I se sítí ale nejsou zaručeny stoprocentní výsledky – není neobvyklé, že po záchranném zážitku trpí kůň doživotním traumatem. Přinejmenším.

Vyproštěním to nekončí

Jak mohou mnozí chovatelé i veterináři potvrdit, vyproštěním anabáze zdaleka nekončí. I když je zákrok profesionálních hasičů často rychlejší než mrknutí oka a trvá jen v řádu několika minut, kůň ve své pasti může trávit již několik dlouhých hodin. Kromě prochladnutí a otoků může dojít k vážným poškozením a disfunkcím orgánů a v neposlední řadě také ke zlomeninám následkem pádů. A nesmíme zapomenout ani na psychické bloky. Po vyproštění obvykle okamžitě nastupuje veterinář, píchne koni uklidňující látky a „ohledá škody.“ V tom lepším případě je kůň schopen po čase místo nehody opustit po svých.

Jeden případ za všechny

I pod jezdkyní se může splašit kůň. Jeden takový bezhlavý hřebec skončil až uprostřed jezera a nevěděl kudy kam. Záchranáři i s jezdkyní museli přijet na člunech doprostřed vodní plochy, odkud se jezdkyni povedlo přesednout na koně a odvést jej bezpečně na břeh. Další letošní příběh už takový happy end neměl. Statný mladý kůň začátkem roku uklouzl na zledovatělém terénu a upadl. V panice nebyl schopen se opětovně postavit, kopal kolem a děsil sám sebe. Záchranáři jej za přítomnosti veterináře museli připoutat na popruhy a pokoušeli se jej postavit pomocí jeřábu, když v tom musel veterinář celou akci ukončit – koníkovi se zastavilo srdce.

Jak lze katastrofě zabránit?

Ponaučení, jak se vyhnout podobným situacím přinášejí příklady samy za sebe. Každý majitel koní by si měl dobře zkontrolovat terén, kde se pohybují a myslet především na to, že ne každé víko jímky, či žumpy, je tak pevné, jak se předpokládá a je nutno zvážit i hmotnost samotného koně. Dále je důležité dbát na to, aby koník neměl kudy utéci, zajistit dobře ohrady a maštale. A nevcházet na podezřelý nebo nebezpečný terén, jako jsou mělké břehy a zledovatělé plochy. Přestože je kůň dokonalý, nenahraditelný a jedinečný, měli byste vždy myslet za něj!

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?