Zánět dásní u koček - jak mu předejít

15. července 2009

Zánět dásní představuje jedno z nejčastějších onemocnění kočky. Pokud se nezačne včas léčit, může ohrozit i její život. Vzniká podobně jako u nás lidí, proto by nám tento problém měl být blízký a rozhodně bychom ho neměli podceňovat. Klademe důraz na prevenci a snažíme se zánětu předejít. Pokud ale propukne, svěříme kočku do rukou odborníka.

Jak se projevuje zánět dásní u kočky a co jej způsobuje

První varovný signál představuje zubní kámen, který v tlamce kočky vzniká podobně jako u nás lidí. Zprvu se objevuje běžný a nenápadný zubní plak. Způsobují ho bakterie, které přirozeně osídlují tlamu vašeho mazlíčka. Při zanedbání péče se do plaku ukládají minerální látky z potravy a způsobují zubní kámen. Vrstva zubního kamene tlačí na dáseň a ta se odchlipuje od kořenu zubu. Mezi dáseň a zub se posléze dostávají bakterie a právě ty způsobují zánět dásní a vypadávání zoubků (paradentózu).

 

Pokud o zoubky kočky dostatečně nepečujeme, potíže s nimi nastávají velmi brzo (už třeba i kolem druhého roku života). To řadí zánět dásní mezi nejčastější onemocnění koček. Potíže s chrupem zasáhnou pravděpodobně každou kočku. Většina lidí si nemoci všimne až při zápachu z tlamy, ale pokud budeme pozorní, můžeme sledovat i další průvodní příznaky jako již zmíněný zubní kámen, žluté zoubky, červenající dásně a odhalující krčky zubů. Dále kočka začíná slintat a díky bolesti tlamy přicházejí problémy i s příjmem potravy. Hrozí anorexie a celkové chřadnutí.

 

Stupně zánětu dásní u koček

Rozlišujeme čtyři fáze zánětu. První je mírný zánět, kdy okraje dásní jsou zanícené a oteklé, zoubky pokrývá zubní plak. V této fázi zvíře můžete léčit doma dostupnými přípravky, v těch ostatních stupních se doporučuje navštívit veterináře. Ve středním stupni už je oteklá celá dáseň, tvoří se zubní kámen a kočce začíná být cítit z tlamičky. Poté přichází na řadu těžký zánět dásní, při kterém už dásně začínají krvácet, a díky tomu se kočce hůře žere.

 

Jako poslední přichází zánět okostice (vazivová blána kryjící kost), kdy infekce zasahuje dásně, zuby i okostici. Poslední stupeň zánětu je pro zvíře hodně nebezpečný. Bakterie pronikají do oběhové soustavy a to může mít za následek poškození srdce, ledvin či jater.

 

Se zánětem se můžeme setkat i v případě, že kočka prodělala chřipkové onemocnění nebo nějakou jinou virovou nákazu. Případně trpí nějakou ze závažnějších chorob jako je třeba cukrovka. Cukrovka oslabuje imunitní systém a zvíře je pak více náchylné k onemocnění. Další možností je mechanické či chemické poškození dásní.

 

Zánět může být akutní nebo chronický. Chronický je špatně léčitelný a dostavuje se v případě neléčené paradentózy a může vést k postupné ztrátě zubů.

 

Péče o zuby kočky - prevence nadevše

Základ prevence tvoří pravidelné čištění zoubků kočky. Čištění stačí provést dvakrát až třikrát týdně, případně podle potřeby. Chrup zvířete musíme i pravidelně kontrolovat. Čištění se provádí pomocí speciálního kartáčku a zubní pasty určené pro kočku. Rozhodně nepoužívejte pastu určenou pro vás, ta je pro kočku toxická a mohla by ji způsobit ještě více problémů! Kočky většinou nejsou moc ochotné strpět čištění, proto se nesmíte hned vzdávat. Je potřeba mít s kočkou trochu trpělivosti.

 

Ideální je začít s péčí o zuby kočky už v raném mládí. Na trhu jsou dostupné i speciální granule a žvýkačky, které omezují tvorbu zubního plaku a kamene. Tvorbu zubního kamene omezíte, když budete dávat kočce pít balenou vodu. Hlavně v případě, když je voda, co vám teče doma z kohoutku tvrdá a plná minerálních látek.

 

Jak zápasit a vyhrát

Zánět dásní léčíme předepsanými antibiotiky. Nejprve musí proběhnout důkladné vyčistění chrupu, jinak by léčba nebyla efektivní. Poté veterinář v narkóze odstraní zubní kámen, a to buď mechanicky anebo častěji ultrazvukem. Po vyléčení kočky dodržujte preventivní opatření, jinak hrozí navrácení zánětu.

 

Autorka: Lucie Kocábková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?