Zánět kolenního kloubu – když chůze bolí

22. února 2018

Možná se vám stalo, že vaše kočka náhle ztratila ochotu skákat, její chůze se stala nejistou. Možná má o něco méně apetitu. Rentgen nic neukázal a vy už si nevíte rady, co ji trápí? Zánět kolenního kloubu! Méně známý, ale neméně častý a vážný pohybový problém!

Identifikovat zánět není snadné – nezvládne to ani rentgen

Kolenní kloub lze bezesporu považovat za jeden z nejsložitějších kloubů v těle a také nejkomplikovanější. Ať již genetické vlohy nebo špatné došlápnutí mohou přinést vleklé, nepříjemné a bolestivé problémy. Samotný zánět kolenního kloubu se může projevit jak v mladém, tak i v pozdějším věku. A to bolestivostí na dotek nebo na vámi vyvolaný pohyb (když nožku jemně uchopíte a narovnáte dozadu), ztuhlostí po delším odpočinku (například po ránu), neochotou skákat ze schodů nebo do výšky. Kočka se cítí nejistá, a i když například neprojeví nahlas bolest, kulhá. Častěji než obvykle a mnohdy bez kontaktu s vámi sama od sebe přede. Na rentgenu není obvykle žádná zjevná příčina patrná.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Bakterie, viry nebo srážka

Možností, jak kočka k takovému zánětu přijde, je hned několik. Jednak může být způsobený konkrétním druhem bakterií, které se ke kloubu dostanou například kousnutím při boji. Při tomto typu zánětu jsou pohmatem po stranách kloubu znatelné nepatrné bouličky. Dalším původcem zánětu mohou být viry, přesněji caliciviry. Tyto viry obvykle do těla vstupují „pod rouškou“ onemocnění dýchacích cest, až nakonec doputují do kloubů. Tato varianta je zdánlivě nejlepší možností, neboť odezní sama, časem, bez medikace. Třetí možnost je nejvleklejší a nejzákeřnější – poranění kloubu například nárazem. Chrupavka degenerativně mizí, problém se rozšiřuje na okolní vazy, negativně snižuje kvalitu života, kočka odmítá chodit. Nejčastěji je tento typ onemocnění podporován špatným postavením kloubů, nedostatkem kloubu potřebných minerálů nebopostupujícím věkem.

indoors-3147168_1920.jpg

Čím zánět vyhnat z těla ven?

Protože bolest zánětu kloubu se může táhnout klidně i měsíc, dva nebo tři, je primární snahou při první léčbě nasadit léky proti bolesti, v pokročilých případech například kortikoidy. Dále se léčba podporuje nasazením chondroprotektiv, které pomohou zabránit další degeneraci chrupavky, případně napomohou její obnově. Kromě chondroprotektiv, antirevmatik nebo kortikoidů lze nasadit i léčbu homeopatiky. Důležitým, podpůrným faktorem je dopřát kočce co nejvíce klidu na teplém místě, zabránit prochladnutí například vyhřívanou dečkou. Počítejte však s tím, že jde o léčbu na delší časový úsek.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?