Zásady správné manipulace se zraněným psem

13. října 2014

Přestože si to raději žádný chovatel nechce připustit, je třeba vědět, jak jednat se psem, který je raněný tak, že bychom mu mohli svým jednáním ještě více ublížit nebo riskovat svoje zranění. Může se také stát, že nalezneme raněného psa na ulici. Jak správně postupovat?

Bezpečnost psa i ošetřovatele především

I my lidé býváme nevrlí, když nás něco bolí a stejně tak je to u psů. Ať už se jedná o vašeho dlouholetého přítele, či nahodile nalezeného raněného psa (u něj tím spíš), je dobrou prevencí převázat psovi tlamu. Postačí tkanička od bot či obvaz. Nachystáme si obyčejný uzlík, který nasadíme psovi na čumák, jemně (!) utáhneme uzlíkem dolů a zavážeme psovi za ušima. Tím zajistíme, že nedojde k pokousání a můžeme se věnovat dalšímu ošetření psa.

 

Uložte psa do lehu

Jelikož nikdy nevíme, co přesně může psovi být, jednáme vždy opatrně. Psa nikdy netaháme za žádnou končetinu ani srst a snažíme se manipulaci provádět co nejšetrněji a ohleduplně. Pokud pes stojí a potřebujeme jej položit, nijak s ním nežonglujeme. Klekneme si k němu z boku, předkloníme se přes něj a uchopíme jej za přední a zadní končetinu, kterou se nám opírá o stehna. Pozvednutím těchto končetin jakoby psovi do boku se pes položí na naše nohy a my jej pak snadno můžeme nechat sklouznout na zem a zkontrolovat například zranění na břiše.

 

Když krvácí psovi nos

Pokud například pes do něčeho vrazil a krvácí mu nos, nikdy psovi krev nijak zvlášť z nosu nevytírejte. Chrupavky na psím čumáku jsou nesmírně citlivé a takovou snahou krvácení spíše podpoříte, než zastavíte. Rozhodně co nejdříve dopravte psa k veterináři – může jít o povrchové zranění nosu, o otřes mozku nebo o krvácení do dutiny lebeční. Pokud pes leží a nereaguje, může jít o krvácení do dutiny břišní – psa podepřete u hlavy a zadnice a rychlým nadzvednutím přeneste na nosítka, kde již provádějte další manipulaci.

 

Jak držet psa správně

I obyčejné přidržení psa u veterináře vyžaduje správnou praxi. Zvedáte-li psa, podložte mu jednou rukou přední packy a druhou rukou podeberte i packy zadní. V žádném případě psa nijak nenatahujte a nesmýkejte. Hrozí vznik kýly, prasknutí břišních vazů, poškození páteře a jiné. V případě nutnosti prohlédnout psovi oči či uši je nejjednodušším způsobem přidržení psa za kůži na krku. Jednak jej to nebolí a jednak jde o chvat, který provádí matka svým štěňatům a pes se tak celkově instinktivně zklidní.

 

Hlavní je mít na paměti, že psa bychom neměli zbytečně nestresovat, zacházet s ním maximálně opatrně a obezřetně s důrazem na to, že může kdykoliv kousnout.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?