Zavalení

23. března 2009

Zavalení říkáme těsnému vklínění končetin mezi stěnu boxu a tělo koně. Zavalení je následkem nešikovného válení, ale můžeme se s ním často setkat i při kolice, která může končit i uhynutím zvířete. Kolikou napadenému koni právě válení a převracení se ze strany na stranu ulevuje od bolesti břicha. Vhledem k tomu, že se tato příhoda může stát jakémukoliv koni, a to kdykoliv, měli bychom na toto riziko dbát při stavění boxu. Absolutně nevhodné jsou boxy, které jsou mezi sebou odděleny železnou mříží! Zavalenému koni se totiž do jednotlivých mezer mohou dostat nohy, což téměř ve všech případech může skončit velmi nepříjemným úrazem nebo dokonce zlomeninou - a všichni asi dobře víme, co taková zlomenina může pro koně znamenat.

Jak koni pomoci?

Pokud z boxu uslyšíme neobvyklé rány či časté řehtání nebo dokonce řičení, měli bychom raději všeho nechat a vydat se koně zkontrolovat. Kůň se bez lidské pomoci prostě nezvedne. Abychom ho z této polohy vysvobodili, nejdříve se pokusíme uklidnit ho hlasem. Poté k němu opatrně přistoupíme a pokusíme se ho převalit na druhou stranu, což je velice namáhavé. Zavalení koně naštěstí většinou spolupracují, a tak už pouhý náznak otočení pomůže a kůň se snaží sám postavit na nohy. Je také dobré koně chytit za hlavu nebo krk, popřípadě můžeme i za ocas, a odtáhnout ho do středu boxu, kde bude mít dostatečný prostor a zvedne se. Pokud se nám příčí tahat koně za ocas, doporučuji pomoci si například prostěradlem. To koni podvlékneme pod břichem a začneme tahat - tak to jde většinou lépe. Musíme si samozřejmě uvědomit, že kůň váží nesrovnatelně více než my. Je tedy nutné, aby koni pomohlo více lidí.

 

Jak se k zavalenému koni chovat?

Tato situace je pro koně velice stresující zážitek. Navíc je zde i riziko poranění. Kůň má okolo sebe minimální prostor k pohybu a tím, jak se urputně snaží postavit, může se o stěnu boxu bolestivě poškrábat. Ránu je potom samozřejmě nutné ošetřit. Po úspěšném postavení se na nohy koně dlouze uklidňujeme hlasem, můžeme mu také podat oblíbený pamlsek. Poté bychom koně měli vyvést ven a chvíli se s ním procházet. Chvíli ho necháme jít krokem a poté přejdeme i do klusu. Po celou dobu pečlivě sledujeme, zda se kůň pohybuje obvyklým způsobem, zda jedné noze při pohybu neulevuje či dokonce nekulhá. Důležitá je také pečlivá kontrola kopyt.

 

Autorka: Petra Hanáčková

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?