Závody psích spřežení

12. března 2009

U nás se první závody se psím spřežením konaly v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Pes má speciální postroj, aby mohl táhnout psovoda (mushera). Při všech odvětvích tohoto sportu je nutné brát zřetel na bezpečnost, aby souhra mezi psem a psovodem byla naprosto dokonalá. Psovod zodpovídá nejen za sebe, ale i za psa.

Psí spřežení

Jízda s větší skupinou psů. Tato disciplína se ještě dále dělí na kategorie podle počtu psů, kterých může být i více než osm. Disciplíny jsou v případě spřežení zvlášť pro psy čistokrevné a křížené, u individuálních disciplín takové rozdělení není. Jízda se psy je zvaná Mushing (vyslov mašink).

 

Co je to mushing?

Mushing vznikl na Aljašce původně jako forma dopravy zboží i lidí na saních se psím spřežením, později se začalo závodit a vzniklo mnoho nových odvětví. Základní dělení zajišťuje délka tratě, kdy 8-22 km je označováno jako SPRINT, 20-50 km je MID (střední), při použití povinné zátěže a délce přesahující 45 km hovoříme o trati označované jako LONG. Při závodech v mushingu se dále rozlišuje nejen, jestli jsou na sněhu nebo na suchu (off Snow), ale také, zda jde o ženu či muže. Závody jsou konané většinou jako dvoudenní a dvoukolové. Ať už se časy klasicky sčítají nebo je první den hromadný start a druhý den Gundersenova metoda, vítěz je vždy ten nejrychlejší z obou kol. Různá odvětví (popsaná níže) závodí společně, pouze při významných mítincích, jako je mistrovství světa, je pořádání samostatné.

 

Vhodný pes

Je třeba zdůraznit, že na plemena určená k tomuto sportu se nekladou nějak zvláštní nároky. Pro tento sport se hodí každé plemeno, které můžeme používat v lehkém zápřahu. Mimo tradičních severských plemen jako je husky a malamut se hodí např. i některá lovecká plemena.  Povaha takového psa by měla být sebejistá, avšak nesmí být agresivní. S tréninkovou zátěží je možné začít až po ukončení tělesného vývoje psa.  Plemeno ESP - evropský saňový pes, bylo speciálně vykříženo pro dosahování velkých rychlostí v mushingu, a to především v kategoriích sprint a mid. Převládá zde krev německého ohaře, pointra, greyhounda (plemeno chrta) a alaskána (aljašský husky).

 

Vzhledem k rozdílné fyzické dispozici plemen se v závodech mohu rozlišovat následujícím způsobem: pokud je kategorie označována pouze písmenem specifikujícím styl (SKJ, CC), je závod otevřen pro všechna plemena, označení D1,C1,B1,A1 povoluje účast Sibiřskému husky a D2, C2, B2 Aljašskému malamutu, Grónskému psu, Samojedu aj.

 

Autorka: Marcela Mrázková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?