Žeryku ticho! Aneb co nám (ne)zabralo.

14. října 2016

Pes, který štěká, nekouše. Občas ale štěká až moc. Koneckonců je od toho, aby štěkal, ne? Nastavit tenkou hranici mezi únosnou mírou štěkání – hlídáním – a nekontrolovatelným vřískotem bývá velice obtížné. Tento článek není zaručeným a jediným receptem na božskou vyrovnanost, přinášíme ale zkušenosti těch, kterým se štěkání povedlo zkrotit.

Jak to chodí se štěkáním doma

Moderní trendy doporučují protištěkací budky, ultrazvukové staničky a podobné vychytávky. Jaká je naše zkušenost? Protištěkací budka je vhodná především na zahradu, raději ne do uzavřených prostor. A zapnete-li ji na největší dosah, skutečně si může zvyknout půlka vesnice neštěkat. Pořizovací cena budky začíná na 1300 Kč, existuje ale asi 1-2% psů, kteří na nepříjemný tón budky nereagují a mohou ke štěkotu strhnout i další. Protištěkací staničky jsou naopak do uzavřených prostor s dosahem obvykle kolem deseti metrů, ideální do bytu. Naše zkušenost hovoří, že malá plemena, žijící v bytě ve větší smečce (yorkshirové, teriéři), ráda pokoušejí tyto staničky a štěkají na ně ze srandy, pro zjištění, co to udělá. Jde o asi 15% populaci domácích psů, kterým ani ultrazvukové „chůvičky“ nijak moc nepomohou…

 

Venku je každý hrdina

Mnozí psi se venku z nudy věnují vytrvalému poštěkávání. Nechají se svým hlasem nakonec vydráždit a vyvolávají šarvátky s ostatními psy ve smečce nebo s procházejícími psy za plotem. Je dobré jim nějak vysvětlit, že není na škodu občas mlčet. Budky téměř vždy zaberou. Kdo nemá na pořízení budky, může se uchýlit k protištěkacím obojkům. Fungují na různých principech – nepříjemný tón, vibrace, elektřina. Při jeho koupi musíte dobře zvážit, jak moc paličatý je váš pes! Například paličatý teriér je ochotný ignorovat i elektrická kopání, jen aby si dosyta poštěkal. Naopak něžný papillon při elektrickém šoku propadá infarktové panice – je pak obtížné tomu skákajícímu klubíčku obojek vůbec sundat. Důležité je obojek správně umístit, aby nezpůsoboval zranění, ale fungoval. Pokud chcete psa o neštěkání přesvědčit svépomocí, musíte se obrnit trpělivostí a vytrvalostí. Při každém nežádoucím štěkání je třeba psa napomenout. Jedné chovatelce se smečku deseti malých cholerických plemen povedlo odnaučit štěkání vodní pistolí, použitou pokaždé při přílišném štěkotu. Samozřejmě netvrdíme, že toto jednoznačně doporučujeme, pouze naznačujeme, že moment překvapení je pro odnaučení štěkání dobrým začátkem. Můžete kreativně vymyslet, jak svého psa „překvapit“ (zapískáním? zaklepáním na okno?). Pouze dejte pozor, ať vaši aktivitu nevnímá jako pochvalu, která jeho štěkání ještě podnítí (například hození míčku).

 

Sto psů, sto štěkání

Každý pes je originál a každý páníček se musí střízlivě a kreativně zamyslet, jak tomu věrně zírajícímu tvorečkovi s vyplazeným jazykem vysvětlit psím způsobem, že ocení o něco více ticha. Psi štěkotem projevují plno emocí – radost, zvědavost, nedočkavost, agresi, zájem, snahu vyhovět. Dbejte na to, ať jejich křehkou duši v popírání projevu emocí příliš nezradíte a pouze mu jen vysvětlíte hranice projevu. A jak se povedlo odnaučit štěkat psy vám?

 

 

Inzerce: Obojky, GPS lokátory a další chovatelské potřeby

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?