Zimní psí sporty

29. prosince 2014

Pro většinu chovatelů psů je zima obdobím, které je zapotřebí nějakým způsobem jednoduše přečkat. Chladný vzduch není pro psy nejvhodnější, a stejné je to také se sněhem a ledem, který pokrývá většinu přírodní krajiny. A co se procházek ve městě týče, s těmi to – kvůli rozsoleným zbytkům náledí – není o moc lepší. Pokud tedy patříte k těm, co přemýšlejí, jak zimní období vhodně využít a nenechat zahálet svého čtyřnohého partnera… co zkusit nějaký zimní psí sport?

Skijöring se psem

Tento sport patří v současné době k těm, které zažívají velký boom. Principem tohoto sportu je spolupráce člověka a psa. Pes, případně více psů, je oblečen do speciálního postroje určeného pro tento a podobné sporty. Pomocí speciálního lana je tento oblek připojen k pasu psovoda, který absolvuje vytyčenou trasu na běžkách. Ačkoli to třeba není na první pohled zřejmé, tento sport lze provozovat se všemi plemeny psů, byť v lehčím zápřahu. Ideální je samozřejmě pro severská plemena (husky, malamut apod.), ale určitě jím nepohrdnou ani některá lovecká plemena. Jedná se o vcelku náročný sport, protože je zapotřebí nejen fyzická zdatnost jak psa, tak psovoda, ale také perfektně zvládnutá poslušnost psa, u které navíc rozeznávání stran na povel je nutná součást. Důležitou podmínkou pro začátek tréninku tohoto sportu je ukončený fyzický vývoj psa.

 

Mushing a psí spřežení

Tento sport je většině z nás známější spíše jako psí spřežení. Jedná o sport fyzicky dosti náročný, a kdo se mu chce věnovat se vší vážností, musí brát v úvahu, že nejde o víkendovou záležitost, ale o celoživotní vášeň. Ideální je tento sport pro severská plemena, jako je aljašský malamut nebo sibiřský husky. Nicméně pokud nejste majitelem zrovna takovéhoto plemene, nemusíte zoufat. Tento sport můžete zkusit s jakýmkoli plemenem, které je fyzicky zdatné (pravděpodobně tedy nepochodíte se psem o velikosti jezevčíka nebo Jack Russel teriéra). Pokud máte na tahání saní vhodný postroj, můžete psa nebo psy zapřáhnout do saní a nechat povozit sebe nebo třeba své dítě. Pokud bude váš pes na tuto aktivitu dostatečně fyzicky zdatný, určitě bude mít z tohoto zpestření běžným zimních dnů radost stejně, jako váš potomek.

 

Dog packing

Jedná se spíše o doplňkový sport k běžně aktivně provozovanému sportu, na který nejsou momentálně (třeba právě vlivem počasí) úplně vhodné podmínky. Právě díky této aktivitě snadno docílíte toho, aby váš pes nevypadl z fyzické kondice, kterou od jara do podzimu nabíral. Původ tohoto sportu spočívá ve využívání psů lovci a indiány na přepravu různých břemen ve speciálních batozích. V dnešní době jsou tyto batohy podobné těm, které lze použít při bikejöringu. Pes má tedy batoh uložený na zádech a správně připevněný. Takto můžete psa zaměstnat např. při procházce přírodou nebo při běžném nákupu.

 

Rady k zimním psím sportům

Nezapomínejte, že zimní sporty jsou pro psy stejně fyzicky náročné, jako pro vás. Pokud pes není na fyzickou zátěž zvyklý za běžných podmínek, určitě jeho zdatnost nepřeceňujte a případný trénink začínejte po malých dávkách.

Po každém tréninku nebo jen procházce, kdy pes přišel do kontaktu se zbytky soli na chodníku nebo silnici, ošetřete psí tlapky – ideálně je omyjte a namažte vhodným přípravkem.

Pokud jste majitelem krátkosrstého plemene, pořiďte psu vhodný obleček, aby neprochladl.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?