Zimní ustájení starých koní

7. prosince 2015

Rtuť teploměru nezadržitelně klesá pod nulu, řeky zamrzají, sněží a sněží a sněží. Tak nějak by měla vypadat správná a opravdová zima. Pravda, ne vždy tak zima v posledních letech vypadá, přesto v tomto ročním období zůstává otázka péče o staré koně stále aktuální. Organismus koňských seniorů už totiž nefunguje tak, jako za mlada. To se může markantně projevit právě v zimě při zhoršených klimatických podmínkách, pokud nebude starým koním věnována potřebná péče.

Na co si dát u starých koní v zimě pozor?

„Je pro staré koně lepší, když jsou přes zimu ve stáji, hezky v suchu a teple, nebo mohou zůstat i přes zimu venku na pastvině, což je pro ně přirozenější?“ tak zní naše otázka, ptáme-li se, jak ustájit koňské seniory a pečovat o ně v zimním období.

Se stárnutím dochází u organismu koní k mnoha změnám. Především je to zhoršení termoregulace, což znamená, mluvíme-li o zimě, že staří koně jsou náchylnější k prochladnutí. Ale nejde jen o termoregulaci. Staří koně většinou mají křehčí kosti, dochází u nich i k tuhnutí kloubů a naopak povolování vazů. Tím se jen zvyšuje možnost riziko zranění, ať už na zledovatělém povrchu, nebo rozdupaném a následně zamrzlém bahně.

Nezapomínejme ani na horší krmitelnost, která staré koně v zimě, kdy je příjem energie obzvláště důležitý, rovněž znevýhodňuje.

 

Koňští senioři mohou být i v zimě venku

Z toho, co jsme si řekli, by se mohlo zdát, že umístění starého koně přes zimu do stáje je to nejlepší, co jej může potkat. Ale je tomu opravdu tak?

Nezapomínejme, že i starý kůň potřebuje volný pohyb, byť úměrně svým možnostem. A stejně tak potřebuje i kontakt s ostatními koňmi, zvláště jde-li o koně, který je zvyklý na pastevní ustájení a pobyt ve stádě.

Z tohoto pohledu se zimní ustájení v boxu nejeví jako nejideálnější řešení, třebaže je v takovém případě o starého koně náležitě postaráno a zdánlivě mu nic nechybí.

Nutno však podotknout, že ideálním řešením ale není to, když je starý kůň vydán kdesi venku napospas extrémním povětrnostním podmínkám, navíc třeba ještě ve stádě mladších koní, kterým už nemůže stačit.

Obecně se však doporučuje, aby staří koně pobývali co nejdéle venku, a udržovali si v rámci možností kondici. V tomto ohledu je tedy pro staré koně i v zimě vhodnější ne-li přímo pastevní ustájení, tak aspoň co nejdelší pobyt venku. Ale pozor!

 

Starý kůň venku, ale pod dohledem

Pobyt venku jen za toho předpokladu, že starý kůň bude neustále pod dohledem. Takže ho bude možné v případě potřeby zadekovat, pravidelně přikrmovat, nebo i na chvíli ustájit v boxu, aby si odpočinul, např. tehdy, bude-li počasí skutečně extrémní, nebo se udělá náledí.

Mimo to musí mít starý kůň na pastvině nebo ve výběhu k dispozici krytý přístřešek s dostatkem sena a s čerstvou vodou.

To všechno je samozřejmě pro majitele náročnější na čas a energii, než kdyby byl kůň zavřený celou zimu v boxu. Nicméně pokud není opravdu extrémní počasí, že by „koně ven nevyhnal“, je zbytečné, aby starý kůň trávil zimu ve stáji, protože pobyt venku zcela jistě užije i na „stará kolena.“

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?