Život s Akitou

27. prosince 2014

Chtěl bych napsat pár faktů o akitách protože všude se píše jedna a ta samá věc ale nikde jsem nenašel článek jak se akity chovají tak bych se chtěl podělit se svými zkušenosti.To, že Hachiko žil, byl a existoval, to je nezpochybnitelný fakt. Že čekal až do své smrti každý den na předčasně zemřelého pána, který nikdy z práce domů nepřišel, to je pravda také. Co ale pravda není je, že každá Akita = Hachiko, tedy dokonalý vzor věrnosti. Pokud si kupujete štěně zmasírování komerčním dojákem s čele v Richardem Geerem a hojně vyzdvihovanou akití věrností, můžete být celkem hořce zklamáni.

Nejenže je v prvé řadě hloupost přisuzovat psu jakékoliv lidské vlastnosti a pohnutky, ale můj vlastní "Hachiko" je všechno možné, jen ne věrný. Lhostejno, kolik času, energie, lásky, pozornosti a já nevím čeho ještě do něj vložím, stačí, když spatří něco, co jeho hlava vyhodnotí jako vysoce zajímavé a "paničku, trhni si". Vlastně mám takového anti-Hachika - za kus žvance nebo podrbání půjde bezpečně s každým, s někým i z čirých osobních sympatií . Představa, že bychom se na nějaký čas odloučili a on po mě truchlil, je nesmírně úsměvná. Dokud kolem něj bude kdokoliv, kdo dýchá, žije a věnuje mu pozornost, bude spokojený a po nějakém "páničkovy" ani nevzdechne.


Akity jsou poměrně nezávislí tvorové. Zcela postrádají chuť zavděčit se vám jen pro vaše krásné oči. Pokud něco dělají, tak jen proto, že k tomu mají nějaký svůj vnitřní "důvod". Samozřejmě, čím víc času se svým psem strávíte a čím víc se mu věnujete (výchova, procházky, hry), tím ovladatelnější bude. Čím víc se mu budete snažit porozumět a získané poznatky uplatňovat při každodenní komunikaci (pozor - nezaměňovat ale s tím, že necháte psa dělat, co se mu zlíbí!) a výchově, tím těsnější váš vztah bude. A jsem si jistý, že existují i psi, kteří mají se svými pány opravdu speciální pouto. Každý jedinec ale takový rozhodně není. Jaký je objektivní důvod k tomu, prohlašovat, že když akita něco dělá, tak je to unikátní? Vezměme si třeba takový coursing. Někde jsem četl, že veškerá psí plemena v sobě mají lovecký pud, jen různě silný. Coursing je sport založený na loveckém pudu. Překvapuje proto někoho, že akita, původně lovecké plemeno, valí ochotně po poli a honí střapec??? V čem tedy spočívá ta výjimečnost? A nebo agility. Pokud vím, akita má čtyři nohy. Ty nohy mají sice jiné úhlení než u většiny plemen, ale jinak jsou schopny vykonávat totéž, co nohy každého jiného psa, tedy skákat a běhat. Takže proč by akita nemohla dělat agility? To stejné platí pro jakýkoliv sport. Akita může dělat prakticky všechny, jediné, čeho si musíte být vědomi je, že má mnohem menší ochotu pracovat , než výše zmíněná plemena. To neznamená, že vhodnou motivací nemůžete dosáhnout toho, že budete se svým psem provozovat zvolenou aktivitu závodně. Jediné omezení, které je, je ve vašem myšlení a ve způsobu, jakým se psem zacházíte. To, že většina akit v ČR nesportuje, je hlavně proto, že to s nimi kolikrát nikdo ani nezkusil.V nejrůznějších zdrojích se můžete dočíst, že Akita je prakticky bez zápachu. Pokud si představujete, že doma ucítíte jen svěží vůni , můžete být docela nepříjemně zaskočeni zjištěním, že akita nejenže pach má, ale za určitých okolností může smrdět doslova jako ony příslovečné psí kšíry. Realita je v podstatě taková, že toto plemeno nezapáchá tolik jako jiné a "odér", který kolem sebe šíří se od obvyklého pachu psů v něčem liší. Tak například mokrý ovčák smrdí jako mokrý ovčák. Mokrá akita (alespoň ta naše) zavání jako (citlivější nátury prominou, leč skutečnost je taková) spařená slepice před oškubáním. To není hloupý vtip.

Největší "smrad" aki produkuje, když je ve stresu. A čím větší stres, tím je to horší. Pach je to štiplavý, doslova tluče do nosu. Možná si říkáte, co jsme to proboha za lidi, že svoje zvíře takto stresujeme. Vysvětlení je jednoduché - živý tvor prožívá určitý stres pokaždé, když se děje něco, co se mu nezamlouvá.
Akita může zapáchat i jinak: z tlamy, při nemoci nebo když zcela obyčejně "lidsky" prdí. Pravidlo o "bezzápachovosti" se tak dá v podstatě aplikovat prakticky pouze na štěně (než mu začnou fungovat "hormony"). Pokud se ovšem v něčem nevyválí, třeba v mrtvé rybě.
V užším slova smyslu akita skutečně zbytečně neštěká. Ze škály zvuků, které umí vyloudit, je totiž štěkot prakticky nejméně používaným komunikačním prostředkem. Akita kvílí, mňouká, houká, řve, chrochtá, mručí, vrčí, brble, skučí, úpí, poblafává, ale typické "haf" vyluzuje jen málokdy.

Pokud vás ale zajímá, jestli jde o notorického šňafače, pak odpověď je: příjde na to. Ve srovnání s některými plemeny i jedinci vychází akita opět jako zvíře, které se zas tak moc neprojevuje. Na druhou stranu záleží, co máte doma. Naše sociální lidumilná akita je "ukecaná" až běda. Čím více se jí zamlouváte, tím více na vás řve. Když přijdeme domů, popadne do tlamy to první, co najde (hračku, rohlík) a s vrčením krvežíznivého baskervila nás jde vítat. Když přijde návštěva, zoufale ječí, že chce za ní. Kdo se na ulici zastaví na kus řeči, ten sklidí minimálně "úú, aúú", "baúú waúúú". "uhúhu" a pokud se nudí, chce akutně na záchod či vyžaduje pozornost, tak od tichého popískávání přechází postupně k regulérnímu vřískání.
Koho akita ohlašuje záleží na tom, kde ji držíte (byt, zahrada) a,Nicméně představa, že akity ohlásí pouze škůdce a zloděje, takže je se třeba vzrušovat pokaždé, když vydá nějaký zvuk, je zcestná. Doufám že někomu tento článek pomůže.

 

Uděleno: 120 bodů ;)

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?