Zkoušky z vodní práce

5. října 2016

Moji nejmilejší psí přátelé jsou flatíci - retrievři, čili pracovní pejsci ... Chovám je zatím jen deset let...ale se všemi členy mé smečky jsem postupně absolvovala pracovní zkoušky. Má poslední fenečka Rowenka ( momentálně oslavila tři roky) projevovala od počátku i jako štěňátko velice dobré vlohy pro přinášení, a tak jsme začaly chodit na zkoušky docela brzy...první zkoušku absolvovala v jedenácti měsících a velice úspěšně.

Letos jsme vyrazili v září na jedny tzv. "podzimky" , to je zkoušky přinášení usmrcené polní zvěře ( používají se bažanti, kachny a králíci). Zkoušky většinou trvají celý den a psi absolvují několik disciplin, které jsou docela přísně posuzovány a hodnoceny body od 4 do 0...přičemž 0 samozřejmě pejska ze zkoušky vyloučí . Rowena byla velice šikovná, došla Klubové zkoušky z podzimní práce v plné ceně a dokonce se stala i vítězem!

Za 14 dní jsme byly pozvané kamarádkou na jiné klubové zkoušky a sice na "vodní práce" .... tam nosí retrieveři jen kachny a většinou z vody. Musím podotknout, že i u připraveného psa výsledek ovlivňuje spousta proměnných ...např. číslo losu a tím i pořadí ve zkoušené skupině, dispozice i indispozice pejska nebo počasí ( např.přílišná vedra taky stěžují práci na poli, atd.).
Na těchto posledních zkouškách z vodní práce byly zase pro změnu docela náročné terény, to je husté rákosí, ve kterém psi museli slídit a najít postřelenou zvěř v určitém časovém limitu.... zanesený bahnitý rybník, pokrytý listím a špínou, ze kterého měli rovněž aportovat kachny.
Dostávám se konečně k úsměvné příhodě, která mě znovu potvrdila "schopnosti" mé flatičky .... Na disciplíně, která má složitý název "handling a přinášení 2 kachen z hluboké vody" Rowena předvedla "cirkusové číslo" . První kachnu po výstřelu vzorně přinesla i předala, ale pak následoval onen handling, to je měla jsem ji nasměrovat na kachnu, která byla do vody vhozená už dříve a plavala asi 25 metrů od břehu. Poslala jsem Rowenku správným směrem, ale pro "nepořádek" na hladině a pro "unavenost zvěře" (kačenka nebyla vidět, protože se už taky téměř topila) bylo důležité, aby fenka dodržela směr než dopluje ke zvěři. To jsme ovšem netušila, že v rybníce je pod hladinou ještě spousta napadaných jablíček...ale Rowena na ně samozřejmě narazila a snaživě mi je začala přinášet ...:)) Když aportovala první jablko, byla jsem ještě klidná a vyslala ji znovu...ale moje "snaživá" holčička přinesla další ...a pak zase další...marně jsem ji vysílala pro "kačenku" ! Když se na počtvrté propracovala až ke kačeně, oddychla jsem si, samozřejmě předčasně ...Rowe nosí a odevzdává zvěř naprosto předpisově, ale tentokrát měla v mordě nejen kačenu, ale i další jablko, takže po vystoupení na břeh místo korektního odevzdání kachny mně do ruky ji položila jemně na zem, podala mi jabko...pak vzala znovu káču do tlamy a předala :)) Hodnocení rozhodčích bylo nesmlouvavé, i když se asi taky bavili.... handling byl za 2 body a přinášení za 1 bod , když kačenku položila :))

Já se na Rowenku za její "cirkusové" číslo ani nemohla zlobit...a pobavily jsme tímto výstupem nejen koronu ( přihlížející), ale i přátele a ostatní spolubojovníky na zkouškách.

Flatíci jsou velcí "pracanti".... neúnavní aportéři a chytří společníci a parťáci - často i v lumpárníčkách. Rozhodně jim nechybí smysl pro humor !!

 

Uděleno: 80 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?