Změna stáje není legrace

10. října 2015

Máte koně ve stáji a chystáte se tuto stáj z nejrůznějších důvodů změnit? Pokud ano, pak byste si měli uvědomit, že změna stáje není jen o tom, že naložíme koně a převezeme jej někam jinam. Co je pro majitele mnohdy jen technickou záležitost, prožívá kůň mnohem intenzivněji. Změna prostředí je pro koně stresující a měníme-li už stáj, musíme koni přechod do nového, pro něj neznámého prostředí maximálně ulehčit.

Novou stáj vybírejte pečlivě

Nejste-li spokojeni s péčí o koně ve stáji, kde ho máte, či chcete-li nebo musíte změnit stáj z jiných důvodů, máte na to samozřejmě právo. Nicméně je třeba si uvědomit, že časté střídání stáje koním vůbec neprospívá a odráží se negativně jak na jejich zdraví, tak psychice. Samozřejmě, někdy není vyhnutí, pak ale vybírejte novou stáj pečlivě, abyste zase po čase nemuseli zvednout kotvy.

Při výběru nové stáje se řiďte základní pravidlem, totiž tím, že změna stáje nesmí pro koně znamenat zhoršení jeho životních podmínek. Například byl-li kůň předtím ustájen ve společné stáji, pak je nepochybně zločinem umisťovat jej do stáje, kde bude v individuálním boxu bez výběhu.

 

Nový kolektiv koní

Přesun do nové stáje znamená pro koně především odloučení od koní, na které byl zvyklý, a s tím i pochopitelně nutnost začlenit se do nového „kolektivu“.

Při skupinovém ustájení by měl kůň své nové kolegy nejdříve poznat tak, že bude od nich bezpečně oddělený. Až pak se může nově příchozí kůň nechat na pastvině společně s ostatními koňmi. Ale i tak to potrvá několik týdnů, než se nováček do stáda aspoň trochu začlení.

 

Individuální ustájení koně

Při individuálním ustájení je žádoucí, aby se kůň dostatečně seznámil jak s vnitřkem stáje, tak se svými novými kamarády, to znamená, že by měl mít možnost zrakového kontaktu se svým okolím. To znamená jediné, kůň nesmí být ve svém boxu „neprodyšně“ zavřený, naopak, musí z něj mít dostatečný výhled na stáj i na ostatní koně.

Kůň si ale musí zvyknout nejen na samotnou stáj, ale i na nové okolí. Proveďte ho proto na ruce po okolí i po pastvině. A nikam přitom nespěchejte, ať se kůň může rozhlížet a všechno očichat.

Platí, že dokud si kůň zvyká na nové prostředí, neměl by být přetěžován, ani podrobován výcviku. Buďte proto k němu ohleduplní a nechtějte po něm víc, než je v danou chvíli vhodné.

 

Krmivo v nové stáji

Při přestěhování koně nezapomínejte ještě na jednu věc, a tou je změna krmiva. Pokud je to možné, vezměte z původní stáje dostatek krmiva, aby jej měl kůň po několik prvních dnů v nové stáji k plně k dispozici. Postupně můžete míchat staré krmivo s novým tak, aby po dvou týdnech kůň konzumoval již plnou dávku nového krmiva.

Důležité je i napájení. Byl-li kůň v předchozí stáji napájen z vědra, kdežto v nové je už automatická napáječka, musí mít k dispozici vědro s vodou do té doby, než si dokáže vodu načepovat sám.

 

Nakonec ale zdůrazněme to, co už bylo řečeno v samotném úvodu. Jakkoliv koni ulehčíme přechod do nové stáje, vždy to bude pro něj stresující událost. Příliš časté změny stáje koni nijak neprospívají, a proto platí známé rčení, že v tomto případě je méně určitě více.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?