Značkování kocourů

30. října 2008

Žít v jedné domácnosti s nevykastrovaným kocourem je přinejmenším vyčerpávající, ale hlavně prakticky nemožné.A to od okamžiku, kdy se dostaví značkování . Tento projev se začne objevovat nejčastěji v době dospívání kocoura. Pomineme-li chovná zvířata, která je nutné v období těchto projevů držet v místnostech, jež lze snadno udržovat (koupelna, předsíň, tj. prostory s lehce omyvatelnými povrchy), jediným rozumným a ve většině případů i stoprocentním řešením je kastrace.

Jak přesně značkování vypadá a proč je pro lidi tak nežádoucí? Jde o rozstřikování malého množství silně páchnoucí moči na svislé objekty ve výši kočičího čenichu. Kocour si takto označuje svoje území, a jelikož je toto chování pro něj naprosto přirozené, v žádném případě jej „nevyléčíme" potrestáním (naprosto nesmyslné je například namáčet kocourovi do moči čumák nebo ho plácat). Naopak bychom zvíře vystresovali a problém ještě zhoršili.

 

Jakmile kocour podstoupí kastraci, vrátí se jeho chování brzy do normálu. Nesmí nás vyděsit, když změna nenastane hned, po zákroku se ještě budou vyplavovat hormony a nežádoucí chování tak ustane až po nějaké době (v řádech max. týdnů). U kocoura, který před kastrací neznačkoval, je velmi nepravděpodobné, že by s tím ještě kdy v budoucnu začal.

 

Pokud však kocour pokračuje nebo začne ve značkování i po kastraci, problém musíme hledat jinde. V první řadě je rozhodně nutné nechat zvířátko důkladně vyšetřit u veterináře a vyloučit zdravotní příčinu (např. zánět močových cest či močové kameny).

 

Je-li kocour shledán zdravým, pravděpodobně se cítí nejistý či ohrožený ve svém teritoriu. Příčin může být několik - cizí kocour potulující se v okolí, změna v domácnosti, jako je příchod narozeného miminka či vašeho nového partnera, stěhování nebo rekonstrukce bytu, ale taky třeba více koček v domácnosti. Potom je potřeba kocourka ujistit, že je pro vás stále stejně důležitý, věnovat se mu ve zvýšené míře a veškeré změny provádět i s ohledem na něj. Možná bude nutné na nějaký čas mu vymezit vlastní místnost, kde se nebude cítit ohrožován pro něho dosud neznámými podněty a s novinkami jej seznamovat opatrně a postupně. V navozování kočičí pohody vám může pomoci i speciální přípravek Feliway, který funguje na bázi obličejových feromonů koček a evokuje tak stav bezpečí a pohody.

 

Abychom kocoura nepovzbuzovali k dalšímu značkování, musíme se samozřejmě zbavit zapáchajících míst. S běžným saponátem příliš nepořídíme, proto je nutné koupit speciální sprej pro odstraňování zvířecího pachu (seženete ve specializovaných obchodech či u veterináře). Je také užitečné poblíž postižených míst položit misky s granulemi, kocour jen zcela výjimečně bude stříkat moč poblíž své potravy.

 

Pokud nás netrápí značkování vlastního zvířete, ale cizího kocoura, který se pohybuje v okolí domu, můžeme k problému zaujmout dvě stanoviska. Buď vyhledáme majitele kocoura a domluvíme se s ním na kastraci jeho zvířete, v případě bezprizorního kocoura se můžeme o tuto operaci postarat ve vlastní režii. Pokud se nechceme takto angažovat, můžeme zkusit v okolí svého domu, respektive v místech, kde kocour značkuje (většinou rohy domu, sloupky, zárubně dveří), rozvěsit čerstvé slupky z citrusů nebo smotky vaty namočené v acetonu či postříkat inkriminovaná místa komerčním odpuzovačem koček. To by mělo vetřelce odradit přibližovat se k našemu domu.

 

Autorka: Lenka Pazderková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?