Zničení plotu? Pro koně maličkost!

31. října 2016

Když utečou koně z výběhu, je to stejné, jako když uletí včely. Od toho, aby koně z výběhu neutekli, máme plot. Ale není samozřejmě plot jako plot. Jsou i ploty, které se jen jako ploty tváří. Nechceme-li, aby se nám z koní stali tuláci, musíme mít i tomu odpovídající plot. Takový plot, který koně jen tak nezničí.

Plot u výběhu pro koně musí něco vydržet

Hmotnost dospělého koně se pohybuje v řádu stovek kilogramů, podle plemene je to od 400 do 700 kilogramu živé hmotnosti. Když se dá pět nebo šest metráků do pohybu, tak to už je opravdu síla, která si dokáže hravě poradit třeba i s plotem, kterým je obehnán výběh.

Jeho zničení je pro koně, například když se splaší, doslova hračkou. Zničený plot je samozřejmě problém, a problémem jsou i koně, kteří jsou na „útěku“. To je jistě pádný důvod, proč bychom měli plotu kolem výběhu věnovat patřičnou pozornost.

První a hlavní zásadou je, že nesmíme podcenit sílu koní. Třeba tak, že obeženeme výběh plotem silně poddimenzovaným, sbitým z tenkých latěk, o nichž jsme přesvědčeni, že jsou dokonale pevné, protože my je při zkoušce pevnosti přece nezlomíme.

Když plot, tak pořádný. Z kůlů odpovídajícího průměru, zaražených do země minimálně padesát centimetrů, a stejně tak musí mít odpovídající průměr a pevnost i podélná plotová ráhna.

 

Elektrický ohradník, nepostradatelný pomocník

Ovšem přiznejme si, a mnohé bezprostřední zkušenosti to dokazují, že ani takováto bytelná ohrada nemusí být pro koně, když na to přijde, zásadní problém. Nehledě na to, že se najde dost koní, kterým dřevo prostě „chutná“, a jsou schopní ji prostě takřka doslova rozhryzat. A věřte, že některé labužníky neodradí třeba ani to, že jsou kůly natřené vyjetým olejem.

Stavět ale železobetonovou hradbu kolem výběhu asi pochopitelně smysl nemá, i když železo a beton by z hlediska spolehlivosti byly asi tím nejideálnějším materiálem.

 

Jak zařídit, aby koně plot u výběhu přese všechno doslova rozebrali?

Pomoc je snadná a jednoduchá. Zkušenosti ukazují, že nejlepší prevencí před zničením plotu je, chtě nechtě, starý dobrý elektrický ohradník. Konkrétně nikoliv ohradník s drátem, ale s páskou, která se mírně předsune před plot.

Páska je pro koně mnohem vhodnější. Nehrozí totiž, že by se mohli o ni, na rozdíl od drátu, pořezat. Kromě toho si koně při použití dobře viditelné pásky rychleji navyknou na to, že za páskou je pro ně zakázané území.

S instalací ohradníku není třeba otálet. Dost často zabrání tomu, aby byl plot zničený dřív ještě před tím, než bude zcela hotový. Koně jsou opravdu vynalézaví tvorové v překonávání překážek, ploty z toho nevyjímaje.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?