Zoonózy u koní aneb proč si pořídit koně

2. února 2016

Zoonózy je označení nemocí, které jsou přenosné ze zvířete na člověka. Ačkoliv mnohem častějším důvodem přenosu je špatné tepelné opracování potravin, nezřídka dochází k nakažení lidí i pouhým kontaktem se zvířetem, které je nositelem nemoci. I když jsou v této problematice nejčastěji zmiňování psi a kočky, koně nejsou výjimkou.

Dermatofytózy - v ČR u koní nejčastější

Nejčastější zoonózou v Česku jsou u koní dermatofytózy. Jde o souhrnné označení několika nejrůznějších onemocnění kůže, které jsou lehce přenosné na člověka a špatně se léčí jak u koní, tak u lidí. Jde například o plísňové onemocnění trichofytózu, neboli opar lysivý, který se rozvíjí nejvíce právě v zimním období v zateplených a málo větraných stájích. Projevuje se především v oblasti očí, uší, tlamy a pohlavních orgánů vypadáním srsti v malých kruzích, které následně zakrvácí a zarostou velkým strupem. Je způsobeno plísní Trychophyton. Právě u koní se lidé mohou nakazit i kontaktem s hřebly, sedly a ostatními pomůckami, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Léčba je v pozdějších stádiích zdlouhavá a vleklá, proto je důležité při prvních příznacích ihned navštívit lékaře, který podá účinnou vakcínu. Podobný průběh, příčiny i postup léčby má také například další plísňová choroba – kandidóza.

 

Když je kůň přenašečem listeriózy

V ojedinělých případech může být kůň přenašečem také listeriózy. Ačkoliv tato bakterie přežívá nejčastěji v trávicím traktu přežvýkavců, zřídkakdy se vyskytuje i u koní, kteří se nakazí ze špatně skladovaného krmiva. U koní obvykle příznaky nejsou patrné – tělními tekutinami a v případě potravin špatně tepelně opracovaným masem se může přenést i na lidi, především na těhotné ženy a starší lidi. Přestože až 10% lidské populace žije s touto bakterií ve střevech bez jakýchkoliv vnějších příznaků a projevů, u citlivých nakažených jedinců se projevuje horečkou, průjmy, bolestí kloubů a svalů. Léčba bývá často neúčinná.

 

Parazité u koní

Existuje také několik vnitřních parazitů koní, kteří však nebývají přenosní na lidi a jako takoví se mezi zoonózy neřadí (přesná definice zoonózy je „nemoc přenosná ze zvířete na člověka, kde patogen končí a dále se nevyvíjí a obvykle není ani dále přenosný z člověka na člověka“). Nejčastějším problémem jsou škrkavky (proti nimž v dospělosti u koní vzniká přirozená imunita), tasemnice a strongylus. Obvykle stačí odčervit.

 

Ve srovnání se psy a kočkami – nejpočetnějšími domácími mazlíčky, kteří v žebříčku oblíbenosti odsunuli koně až na třetí místo – se lidé od koní nemusí ničeho bát. Až na pár kopanců a kousanců se najde jen málo rizik onemocnění a parazitů přenosných na lidi. Je tedy jednoznačné, že koupě koně je ta správná volba, jejímž jediným rizikem je masivní odliv peněz, nemoci však příliš nehrozí. Tak do toho!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?