Zvířecí právník, aneb Švýcarsko a týrání zvířat

13. října 2010

Ve Švýcarsku musejí zemědělci a domácí chovatelé již dnes dodržovat přísná pravidla pro chov zvířat.

Zastánci "zvířecích právníků" však tvrdí, že je potřeba ochranu ještě posílit. Státem určený obhájce by podle ochránců zvířat při soudním procesu zařídil, aby práva zvířat nepřišla zkrátka. Tato praxe by prý také fungovala jako prevence a snížil by se počet případů týrání.

 

Funkce zvířecího právníka však není ve Švýcarsku žádnou novinkou. V roce 2007 začal v Curyšském kantonu hájit práva zvířat zapřísáhlý vegetarián Antoine Götschel. Jeho nejobvyklejšími "klienty" jsou kočky a psi. Často zastupuje také morčata, koně a ovce. Götschel je však zatím jediný takový advokát v celém Švýcarsku i v celé Evropě. Včera Švýcaři rozhodli, že to tak nejspíš ještě nějakou dobu zůstane. "Občané jasně řekli, že zákony týkající se ochrany zvířat jsou natolik dobré, že nepotřebujeme žádné zvířecí právníky," řekl poslanec Jakob Büchler.

 

Naposledy Götschel řešil případ štiky, která před svou smrtí trpěla nepřiměřeně dlouho. "Dlouhý desetiminutový boj", jak zvířecí advokát zápas štiky a rybáře na Curyšském jezeře pojmenoval, byl prý zbytečný. Aby se vyvaroval týrání, měl prý rybář vlasec přetnout již po minutě boje. Případ Götschelovi nahlásila jedna ze švýcarských organizací na ochranu zvířat. Soud tehdy rozhodl v jeho neprospěch, avšak to advokáta od dalšího snažení rozhodně neodradilo. "Přidělovat právníky těm, kteří za sebe nemohou hovořit, je podstatou spravedlnosti," řekl Götschel v rozhovoru pro BBC.

 

"Lidé obvinění z týrání zvířat si často najímají právníky, tak proč by někdo nemohl hovořit za zvířata," míní advokát, který ročně zastupuje až dvě stovky týraných zvířat. Götschel dostává za svou práci od Curyšského kantonu 200 švýcarských franků za hodinu. "To by například specialistu na obchodní právo nepřimělo ani vzít tužku do ruky," poznamenal Götschel.

 

Švýcaři se rozhodovali pod vlivem místních samospráv a také farmářů, kteří jim doporučovali hlasovat proti celostátnímu zavedení právníků. Podle odpůrců zvířecích advokátů by neúnosně přibylo byrokracie a znamenalo by to i vyšší daňovou zátěž pro občany. Zvířata si totiž pochopitelně svého zástupce nemohou zaplatit sama, proto by byly výlohy na soudní procesy hrazeny z daní.
Země helvétského kříže zavedla na ochranu komfortu domácích mazlíčků i hospodářských zvířat přísné zákony již v roce 2008. Pokud například ve Švýcarsku chováte akvarijní rybku, nelze ji zaživa spláchnout do toalety. Musí se nejprve omráčit, zabít a až poté máte právo zlikvidovat její tělesnou schránku. Další pravidlo reflektuje zvířecí etologii - družná zvířata, jako jsou třeba křecci, andulky či rybičky, nesmějí žít v kleci či akváriu osamoceně.

 

Přidáno: 64 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?