Zvýšená žíznivost kočky

15. října 2016

Nová potrava s vyšším obsahem sodíku může být důvodem zvýšeného pocitu žízně vaší kočky, ale stejně tak za tím může být několik jiných důvodů.

Víte kolik vody vaše kočka vypije?

Zasloužíte si určitě pochvalu, pokud jste zvyklí hlídat pitný režim vaší kočky natolik, že postřehnete zvýšené množství vypité vody. S obsahem sodíku v potravě kočky je to podobné jako u lidí. Víte, že pokud si například objednáte pizzu s klobásou či nivou, stoupá u vás potřeba doplnit tekutiny. Principiálně: sůl je vyrobena ze sodíku a chloridu, které mohou vyvolat žízeň. Pokud tedy nové krmivo vaší kočky obsahuje vyšší množství sodíku, než původní, můžete být u zdroje tohoto chování. Totiž jakákoli změna krmiva se může projevit právě takto. Dobře je to patrné například při přechodu nebo střídání mokrého a suchého krmiva, kde je hlavní rozdíl právě v obsahu vody.

Nicméně, jak bylo zmíněno v úvodu, důvod může být také úplně jiný. Pokud chcete někdy upoutat pozornost vašeho veterináře směrem k vaší kočce, sdělte mu, že začala více pít. Zvýšená žíznivost je totiž typickým projevem mnoha běžných zdravotních problémů u koček.

 

Zvýšený příjem tekutin kočky může znamenat onemocnění ledvin

Odborný výraz pro zvýšený příjem tekutin se nazývá polydipsie. S častějším pitím souvisí také zvýšený odsun tekutin z těla ve formě moči, proto se zvýšenou žíznivostí přichází i tzv. polyurie, neboli zvýšená tvorba moči. V oblasti veterinární praxe se tyto problémy často spojují v termínu „PU/PD“ – polyurie/polydipsie. Úmyslně je uvedena moč na prvním místě, protože právě zvýšená produkce moči je důvodem zvýšené žíznivosti.

Nejběžnější a zároveň vážnou zdravotní komplikací při této nemoci je chronické onemocnění ledvin. Zdravé kočky produkují hustší moč, ale ledviny pracují špatně, moč se ředí, a zvyšuje se její objem. Zvýšený pocit žízně je důsledkem odbourání většího množství tekutiny z těla.

 

Má vaše kočka cukrovku nebo zvýšenou funci štítné žlázy?

Další možnou příčinou zvýšené žíznivosti je cukrovka – porucha hladiny cukru v krvi. Kočky s cukrovkou produkují větší množství moči, protože hladina cukru v moči nasává více vody osmózou.

V neposlední řadě je nutné zmínit, že existují další důvody ke zvýšenému pocitu žízně u vaší kočky. Mezi časté lze zařadit hypertyreózu (zvýšená činnost štítné žlázy), reakci na některé léky, některé druhy infekcí, anomálie v chování, či některé druhy rakoviny.

 

Takže pokud jste postřehli zvýšený pocit žízně u vaší kočky, je určitě na místě vaše starost, a lze doporučit testování moči. Protože právě rozbory nám nejlépe odhalí, zda se jedná o reakci na změnu potravy, nebo je problém mnohem závažnější, a v takovém případě je vhodné jej odhalit co nejdříve.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?