Malopolský
kůň

Obecné informace

Popis

Malopolský kůň je méně známé plemeno teplokrevných koní chované především v jižním Polsku.

Kohoutková výška malopolského koně se pohybuje průměrně mezi 155 a 165 cm. Nejčastěji se vyskytuje jako hnědák, ryzák, vraník nebo bělouš, ostatní zbarvení jsou již méně častá.

Kůň tohoto plemene má menší líbivou hlavu s lehce konkávním nebo štičím profilem, malým čelem a jasnýma živýma očima. Krk bývá mírně klenutý a svalnatý, se slabě vyvinutým hřebenem. Lopatky jsou šikmé, tělo s širokým hrudníkem mírně válcovité, zakončené silnou zádí. Končetiny jsou tvořeny silnými kostmi, kratší holeně a silná kopyta jsou typickými znaky těchto koní. Malopolští koně jsou většinou velice elegantní (nejen díky arabským předkům) a vytrvalí, známí jsou také svým pevným zdravím a nenáročností chovu.

Původ Malopolského koně

Jak je již z názvu patrné, toto plemeno pochází z Polska, konkrétně z jižních oblastí. Jeho vznik se datuje přibližně do 19. století, kdy byl vyšlechtěn z místních plemen křížením s orientálními koňmi a anglickým plnokrevníkem. Arabský plnokrevník přispěl svou elegancí a vytrvalostí, anglický plnokrevník se zase postaral o vylepšení jezdeckých vlastností. Ke zlepšení chovu byli později použiti také koně maďarského a rakouského původu, především plnokrevní arabové kmene Shagya a Gidran, angličtí polokrevníci kmene furioso, dále také lipicáni nebo velkopolští koně.

Co se původu týče, u malopolského koně rozlišujeme dvě základní linie: Sadecki, s větším podílem krve furioso, a Dabrowsko-Tarnowski, s větším podílem krve gidrana. Dnes je malopolský kůň v Polsku jedním z nejrozšířenějších plemen, jen ve státních stájích je chováno na tři sta hřebců a dalších osm set je v soukromých chovech.

Charakteristika tohoto koně

Malopolský kůň je ceněný také pro svou klidnou povahu a ochotu spolupracovat. Nechybí mu však ani odvaha, energie a síla.

Využití

Jedná se o kvalitního jezdeckého koně pro všestranné využití. Vyniká především dobrými skokovými vlastnostmi, je silný, rychlý a hbitý. V poslední době můžeme zaznamenat stále větší oblibu tohoto plemene právě pro parkurový sport.

Ve své domovině je však také hojně využíván na práci na farmách. Osvědčí se v lehkém tahu, při shánění zvířat nebo při přepravě lidí či zboží.

Zajímavosti o malopolském koni

Malopolský kůň je pouze jedním z polských jezdeckých koní. Ve zdejším chovu můžeme nalézt také nikoliv méně známého velkopolského koně, který je potomkem dvou starších polských teplokrevníků - poznaňského a mazurského koně. Chová se především ve středním a východním Polsku, mezi ním a malopolským koněm bychom našli mnoho společných rysů.

Koně podle typu Teplokrevníci
None

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Malopolský kůň doporučujeme

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?