Mallorská doga

Perro Dogo Mallorquin, Ca de Bou

Obecné informace

Povaha

Mallorská doga je přátelský a nenáročný pes vhodný do rodiny. Hodí se i do městského bytu. Je přirozeným a zároveň rozvážným ochráncem, který umí pohrozit, ale i zneškodnit. Ohrožení je ale jediná situace, která toto poměrně málo známé plemeno skutečně rozčílí.

Fakt, že jde o psa, který má v krvi zápasy, však nelze opomenout. Umí se rozzlobit a v krajním případě může být i agresivní.  Jako služební pes -  ochránce a hlídač je výborný a téměř nepřekonatelný. Dokáže skvěle vycítit situaci, kdy je jeho pomoc potřeba. K lidem není vůbec agresivní, samozřejmě za předpokladu, že v jeho vývoji vše probíhalo tak, jak mělo. Je poměrně jednoduše cvičitelný a ovladatelný a nemívá problémy s postavením vůči člověku. Naopak! Standardem je popisován jako pes s klidnou povahou, který dobře vychází s lidmi. Svému pánu je oddaný a věrný. K lidem je všeobecně milý a přátelský. V klidu je sebevědomý i důvěřivý. Mallorská doga výborně vychází s i s malými dětmi a je k nim ohleduplná. Na svém majiteli je silně závislá a ráda pro něj udělá cokoli.  Pokud se ale dostane do afektu, změní se její dobrácký výraz ve velice ostrou grimasu, která sama o sobě stačí k odstrašení protivníka.  Pokud to nestačí, je schopna velice efektivně zasáhnout a splnit tak svůj úkol obranáře. Pro mallorskou dogu je to samozřejmé a nikdo ji to nemusí učit. Pes by měl mít vyrovnanou povahu, plachost a náznaky přehnané agresivity jsou vady vylučující psa z chovu.

Popis

Středně velká doga váží v průměru asi 36 kg. Je typickým zástupcem skupiny molossoidních plemen. Její tělo je silné a mohutné. Proti výšce je výrazně delší. Výrazná je i velká a masivní hlava. Její obvod, zvláště u psů, je větší než velikost hrudníku měřená u kohoutku. Čelo je ploché a široké s výraznou kožní vráskou. Obličejová část je silně osvalená, což umožňuje lepší mimický projev psa. Srst je krátká a na omak hrubá. Mallorská doga má barvu srsti plavou a černou, přičemž se upřednostňuje plavé zbarvení. Povoleny jsou i bílé skvrny. Výška v kohoutku je u psů od 55 do 58 cm, u fen od 52 do 55 cm. Hmotnost je u psů v rozmezí od 35 do 38 kg, u fen od 30 do 34 kg.

Klasifikace FCI

Číslo standardu je č. 249 / 13. 6. 1997 / GB, země původu/patronát:  Španělsko, zařazení v FCI: FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi a další plemena, sekce č. 1 molossové, plemena typu mastifa, pracovní zkouška: Ne, oficiální zkratka v ČR: PPM, názvy plemene:  Perro De Presa Mallorquin, Ca De Bou. Mallorská doga.

Historie plemene mallorská doga

Mallorská doga, nebo také mallorský buldok, je v zemi původu známá jako Perro De Presa Mallorquin, doslova Mallorský strážní pes, nebo Ca De Bou - býčí pes. V 17. století se španělské ostrovy dostaly pod britskou nadvládu a s Brity se na území dostali i hlídací a bojoví psi, které s sebou přivezli. Na vývoj mallorské dogy měla tato změna zásadní vliv. Plemeno totiž vynikalo v oblíbených zápasech psů s býky. Život psů v tomto období nebyl vůbec jednoduchý. Silní a agresivní jedinci se využívali hlavně pro tento „sport", ti mírumilovnější pak k hlídání stád. První záznam ve španělské plemenné knize pochází z roku 1923.

VIDEA plemene malorská doga

Pro videa s plemenem malorská doga klikněte ZDE

Základní péče

Ačkoli je mallorská doga pes celkově klidný, rozvážný a nenáročný, měl by být výběr tohoto plemene podmíněn některými pravidly. Správná výchova, přiměřený výcvik, dostatek pochopení, pohyb a zábava. Plemeno není příliš velké, zvládne celoroční pobyt venku, ale hodí se i do městského bytu. Nemá ve zvyku nic ničit ani jinak zlobit. Rád se ale protáhne a proběhne, má rád vodu i sníh, ale zvládne dlouho ležet tiše v rohu a sledovat, co se kolem dějeTito psi v sobě mají zakódovanou přirozenou schopnost bránit a chránit. Jsou přirozeně zvědaví a chtějí mít vše pod kontrolou. Proto jsou tak dobří hlídači. Pes musí být od malička vychováván s láskou, ale zároveň by měl projít přiměřeným a citlivým výcvikem bez aktivní obrany. Nutná je i správná socializace. Špatně vedený pes může způsobit velké potíže. Rozhodně se nedoporučuje vést je k agresivitě!  Není náročný na krmení. Srst vyžaduje jen minimální péči.

Chovatelské stanice

BIANCA - MARCO | od Soutoku Orlic
Počet zobrazení: 105 440

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Španělsko
Výška v kohoutku 52 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 30 - 38 kg
Věk 11 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 249 (13. 6. 1997) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • + přátelský
 • + vydrží dlouho ležet a nic nedělat
 • + nenáročný na krmení
 • + hravý
 • + učenlivý
 • + hodí se i do bytu
 • + dobrý hlídač
 • + miluje vodu
 • - když vidí někoho po dlouhé době nebo
 • někoho nového, dostane skákací a olizovací amok
 • - tvrdohlavý, někdy prostě neposlechne za žádnou cenu
 • - problémy s klouby
 • - pro nezkušené, až moc aktivní a silný
 • - nemá rád samotu a dává to znát ničením věcí
 • boty,
 • oblečení, koberce, odp. koše apod.
 • - občas až moc nemotorný

Toho našeho máme už čtyři roky a povahově je to stále takové malé tele. S MD jako se štěnětem si užijete hodně srandy, ale je nutné s výcvikem začít co nejdřív a hlavně ho neučit k agresi apod. Bude vám za všechno moc vděčný a v našem případě nás olíže a poskáče. Bohužel si neuvědomuje, že je těžký a silný a to dělá občas problém i při procházkách. S ostatními zvířaty nemá problém, když ho naučíte je akceptovat. Každopádně toto plemeno doporučuji pejskařům, co už mají něco za sebou a budou mít na něj spoustu času. :)

Blackie
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Malorská doga doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?