Malý modrý
gaskoňský
honič

Petit bleu de Gascogne

Obecné informace

Povaha

Tito psi mají vřelou povahu. Co se týče jeho pracovních vlastností, malý gaskoňský honič má výborný čich, všestranné lovecké nadání a velmi krásný, poněkud hlubší hlas. Dobře drží stopu i ve špatném počasí a má velice elegantní styl. Navíc se dobře drží ve smečce a po staletí doprovází hlavně pěšího lovce se zbraní, což z něj činí ideálního psa pro loveckou kynologii.

Tento pes má velice milou povahu, je přátelský a vřele miluje svého majitele. Výcvik není náročný, neboť je tento pes dobře ovladatelný a nemá touhu získat dominantní postavení.

Popis

Malý modrý gaskoňský honič je nazýván malým nikoli kvůli své velikosti, řadí se totiž mezi středně velké až velké psy. Malý neboli petit je proto, že jde o menší variantu velkého modrého gaskoňského honiče. Tento pes je na pohled vyvážený a ušlechtilý.

Kohoutková výška psa je 52 - 58 cm, feny 50 - 56 cm. Poznáte ho podle širokého nosu, velice dlouhých tenkých uší (dosahují minimálně k jeho nosu), na krku má lalok. Souměrné, dobře stavěné a osvalené tělo končí poměrně dlouhým a tenkým ocasem, který je šavlovitě prohnutý. Pohybuje se lehce a vyrovnaně.

Srst je krátká, středně silná a přiléhavá. Zbarvení srsti je stříkané černě a bíle, odstín břidlicově modrý. Mohou se vyskytovat více či méně rozsáhlé černé plotny, ale nemusí. Oči musí být tmavé a sliznice a drápky černé.

Klasifikace FCI

Malý modrý gaskoňský honič patří podle standardu FCI do skupiny VI. Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1 - Honiči s pracovní zkouškou. Číslo standardu: č. 31 / 24. 1. 1996. Zemí původu je Francie. Oficiální zkratka v ČR je MMG. Další názvy plemene jsou Small Blue Gascony Hound, Petit bleu de Gascogne, malý modrý gaskoňský honič.

Historie plemene malý modrý gaskoňský honič

Malý modrý je úmyslně zmenšený velký modrý gaskoňský honič. Mají společný původ a jejich využití je také stejné. Modří psi se objevili ve středověké Francii. Není o nich mnoho zmínek, protože doba přála spíše větším psům určeným pro lov na koni. Nižší varianta je vhodná spíše k pěšímu lovu, tudíž nepůsobila dost vznešeně. Ačkoliv je tento honič považován za všestranného loveckého psa, lov králíků je jeho specialita a životní vášeň.

Ještě nedávno plemeno stálo na pokraji vyhynutí. Dnes je velice oblíbené a ve světě nejoblíbenější lovecké plemeno francouzského původu.

VIDEA plemene malý modrý gaskoňský honič

Pro videa s plemenem malý modrý gaskoňský honič klikněte ZDE

Základní péče

Tento honič potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž. Chov je podmíněn absolvováním loveckých zkoušek. Pokud vás od pořízení takového psa odrazuje pouze tento fakt, zkuste se poohlédnout po nejbližším spolku zabývajícím se loveckou kynologií. Zajeďte se podívat, jak probíhá výcvik a co obnáší. Možná to nebude nic pro vás, možná se svým psem objevíte i novou životní vášeň.

Neuvažujete-li přímo o chovu, ale toužíte pouze po zajímavém a elegantním psu, který miluje společné procházky po lesích a loukách, pokud vám učaroval jeho pověstný okouzlující hlas, se zkouškami si starosti dělat nemusíte. Pro gaskoňského honiče složení zkoušky nepředstavuje velký problém, neboť většina disciplín je jeho parketou, přirozeností a také zábavou.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice FCI OD SMUTNÉ ŘÍČKY
Počet zobrazení: 61 838

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 50 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 18 - 22 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 031 (24. 1. 1996) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Klidnost,vyrovnanost,přátelskost.Tento pes dobře vychází nejen se psy a ost. zvířaty, ale i s dětmi.Nesnaží se být v rodině dominantní.
  • Malý modrý gaskoňský honič potřebuje opravdu hodně pohybu.Každý den by se s ním mělo zajít do lesa a nebo na pole.Procházka do města na 30minut mu rozodně stačit nebude.

S Argem jsem velice spokojená.Je ale opravdu velice náročný na pohyb.Toto plemeno bych doporučia pouze těm, kteří mají spoustu voného času a jsou často doma.Cestovatelé či lidé kteří žijí ve městech,kde je šrumec a jezdí auta, bych doprčila poohlédnout se jinde.

lara42
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Malý modrý gaskoňský honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?