Manská
kočka

Manx

Obecné informace

Povaha

Manská kočka je věrná a snadno ovladatelná. Má velmi tichý hlas a pozornosti se dožaduje spíše vrněním nežli mňoukáním. V přítomnosti cizích lidí nebo je-li příliš mnoho hluku, bývá neklidná a ostražitá. Velmi snadno se učí. Svého majitele je schopna i bránit. Manské kočky jsou rády ve společnosti své rodiny, o samotě se cítí špatně. Byť nemá ocas, který je potřebný při šplhání, je velmi dobrým lezcemManská kočka je skvělým a nadšeným lovcem myší. Hravost těmto kočkám zůstává i v dospělosti.

Popis

 

Manská kočka dosahuje váhy 3,5 až 5,5 kg. Hlava je velká, kulatá se středně dlouhým nosem. Polštářky hmatových vousků mají být výrazné. Velké uši jsou posazeny na vrchu hlavy a ke špičce se zužují a jsou obrácené ven. Oči jsou velké, kulaté, posazené šikmo k nosu a barva odpovídá barvě srsti. Tělo manské kočky má být zakulacené, pevné a robustní, hřbet krátký. Zadní končetiny jsou delší než přední. Ocas by měl těmto kočkám úplně chybět, ale vyskytují se různé varianty. Pravá manská bez ocasu je „rumpy". Kočka, která má malý počet obratlů je „riser". „Stumpy" má velmi krátký pahýlovitý ocas, který je často stočený. Manská kočka se středně dlouhým ocasem, který je však k tělu stále krátký, je „longy". Existuje také manská kočka s ocasem. Srst manské kočky je hustá s vlněnou podsadou. Vyskytuje se ve všech barvách.

Původ a historie plemene

O původu manské kočky se vypráví mnoho legend jak z prostředí Španělska, tak z prostředí Vikingů nebo Keltů. Ovšem původ této kočky nenese žádné romantické vysvětlení. Manská kočka je výsledkem mutace dominantního genu. Izolovanost ostrova Man umožnila rozvoj tohoto plemene. Zápisky o těchto bezocasých kočkách sahají do roku 1820. Ke konci 19. století ji objevili i chovatelé a v roce 1901 byl v Británii založen klub chovatelů. Manskou kočku vlastnil i král Eduard VII., což možná podpořilo zájem o toto plemeno. Do USA se manská kočka dostala roku 1933 a zájem o ni velmi stoupl. Poptávka byla tak velká, že správa ostrova Man se začala strachovat o počty těchto koček na rodném ostrově. Proto byla roku 1960 založena vládní chovná stanice, která působí dodnes, ne však již pod státním vedením.

Zvláštnosti

Manská kočka se pohybuje hopkáním jako králík, může však i chodit zcela normálně. Při chovu těchto koček je mnoho problémů. Dominantní gen M je nestálý. Pokud oba rodiče předávají gen M, má to za následek předčasné uhynutí plodů v děloze. I když gen předává jen jeden z rodičů, bývá velké procento potratů. I narozené a na první pohled zdravé kotě může bezdůvodně uhynout. Pro udržení plemene bývají často přikříženy jiné kočky.

VIDEA plemene Manská kočka

Pro videa s plemenem Manská kočka klikněte ZDE

Základní péče

Srst manské kočky nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Postačí občas prokartáčovat. Vzhledem k loveckým vášním této kočky by jí měl být umožněn pravidelný přístup ven.

Počet zobrazení: 41 356

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Manská kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?