Marwari
kůň

Obecné informace

Popis

Marwari je menší kůň, výška v kohoutku se pohybuje kolem sto padesáti centimetrů. Jeho hlava je ušlechtilá, někdy ovšem může být trochu těžká. Zvláštností a nezaměnitelným poznávacím znakem marwariho jsou uši stočené špičkami k sobě. Marwari je dobře osvalený, zvláště pak bedra. Hrudník je hluboký.

Nohy jsou dlouhé. Pozoruhodná jsou u marwariho kopyta. Ty se vyznačují mimořádnou tvrdostí a odolností, takže marwariho je nutné kovat jen v extrémně kamenitých oblastech, jinak se téměř neopotřebují.

Srst je jemná a hedvábná, jako u všech pouštních koní. Barva převažuje hnědá. Mohou se ovšem vyskytovat i ryzáci, stejně jako i strakatí koně, zvaní anglicky piebald nebo skewbald.

 

Zajímavé jsou i chody, pro marwariho je typický, ostatně jako pro většinu původních asijských plemen, přirozený mimochod.

Původ a historie plemene Marwari

Exotický název plemene Marwari přímo odkazuje na exotický původ tohoto plemene, které bylo vyšlechtěno v daleké Indii. Centrem chovu tohoto elegantního koně byl totiž po dlouhá staletí indický stát Marwar, známý též pod jménem Džodpúr, který se nachází v severozápadě Indie v oblasti zvané Radžastán.

Koně plemene Marwari symbolizují bohatou a dramatickou historii této části Indie. Marwaru po po dlouhá staletí vládli Rathorové, kteří ztělesňovali ideál tehdejších bojovníků, udatných a odvážných jezdců na marwarských koních, kteří byli neméně proslulí jako ti, kdož bojovali v jejich sedlech. Například v druhé polovině šestnáctého století tvořili právě tito bojovníci padesátitisícovou jezdeckou armádu mughalského císaře Akhbara. Ovšem ještě o několik století později, přesněji v roce 1917 se potomci těchto bojovníků v sedle marwarských koní přímo účastnili pod vedením anglického generála Allenbyho slavné bitvy u Haify, aby tak završili bohatou válečnou historii marwarských koní. Kořeny plemene marwari sahají do rozlehlé oblasti směrem na severozápad od dnešní Indie, to znamená do míst, kde se nyní nachází Afghanistán, Uzbekistán, Kazachstán a Turkmenistán, v těchto místech nejspíše žili přímí předkové marwari. S ohledem na tuto skutečnost tak není vyloučeno, že marwari může být vzdáleně příbuzný i s mongolskými koňmi a také s tím typem arabského koně, který je v současnosti chován v Iránu.

Historie a vývoj plemene marwari je těsně spjatý s již zmíněnými Rathory, kteří v Marwaru šlechtili koně na základě přísného výběrového chovu již ve dvanáctém století. V té době, vlastně po mnoho staletí probíhaly mezi jednotlivými indickými knížectvími nepřetržité války. V důsledku těchto válek přišli koncem dvanáctého století Rathorové o své království jménem Kanaudž a byli tak nuceni ustoupit na západ Indie do drsných a nehostinných pouští Velké indické pouště a pouště Thar. A právě tady, v těchto drsných podmínkách se zrodila legenda marwarských koní, jejichž historie se v mnohém podobá historie beduínských koní arabských.

Veškerá chovatelská snaha byla zaměřena na vyšlechtění mimořádně odolného a vytrvalého koně, schopného existovat v krutých podmínkách pouště. Tak se zrodil marwari, kůň schopný vzdorovat extrémnímu horku i chladu, zároveň však kůň i výjimečně skromný a spolu s tím i neobyčejně vytrvalý.

O udatnosti marwarských koní začaly vznikat ty nejfantastičtější pověsti. Ty vyprávěly třeba o tom, že marwarský kůň je schopen vyskočit do výše slona nebo chrání svého v boji zraněného a strženého jezdce tak, že u něho stojí a odežene každého, kdo se chce k jeho jezdci přiblížit.

V devatenáctém století, přesněji v jeho první polovině však došlo ke zhoršení vlastností marwarských koní, kteří ve své čistokrevné podobě byli následně zachráněni díky iniciativě maharadžy Umaida Singha.

Současná situace marwarských koní ovšem také ne zcela odpovídá jeho slavné a bohaté historii. Veškeré chovatelské a šlechtitelské úsilí se nyní soustředí především na „záchranářské“ práce, jejichž jediným cílem je zachování tohoto unikátního plemene.

Charakteristika plemene Marwari

Marwari na první pohled zaujme nebývalou elegancí. Pod tímto elegantním zevnějškem se ovšem skrývá nesmírně odolný a vitální kůň, jemuž ve vytrvalosti mohou konkurovat snad jen arabové. Výjimečný je i jeho přátelský vztah k lidem.

Využití koně Marwari

Marwari je klasickým jezdeckým koněm. Jeho chov je ovšem i s ohledem k jeho bohaté historii nejen otázkou prestiže, ale pro mnohé chovatele i především srdeční záležitostí, jejíž hlavním cílem je záchrana tohoto unikátního plemene.

Počet zobrazení: 22 288

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Plnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Marwari kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?