Mezek

Obecné informace

Popis

Mezek je kříženec osla domácího a koně, přesněji řečeno oslice a hřebce.

Vzhled

Mezek je menší a podsaditější než jeho příbuzný mul (nesprávně řečeno mula), víc se svou velikostí a stavbou těla podobá oslu. Má dlouhé uši, ale hlava je spíše koňská, stejně tak stehna a ocas porostlý po celé délce žíněmi. Vydává zvuky charakteristické pro koně.

Není jasné, proč je jeden druh křížence víc podobný koni a druhý zase oslu, když oba mají stejnou genetickou dědičnost. Vzrůst je ale jednoznačně ovlivněn matkou a velikostí její dělohy. Mezkové mohou vyrůst jako největší druh osla, ale nikdy tuto hranici nepřekročí. Na druhou stranu mulové mohou být velcí jako největší koně.

Rozdíly mezi mezkem a mulem

 

Mezek

Mul

tělo

oslí

koňské

hlava

koňská

oslí

uši

kratší (ale delší než kůň)

delší

ocas

koňské žíně

oslí oháňka

hlas

koňský

oslí

nohy, kopyta

koňské

oslí

barva

spíše koňské odstíny

spíše oslí zbarvení

Neplodnost a vzácnost

Důvod, proč jsou mezci vzácnější než muly, spočívá, jak jinak, v genetice. Osel má 62 chromozomů, kůň 64 a mezek zůstal někde na půl cesty mezi oběma - má 63 chromozomů. Ten chybějící patří právě reprodukční soustavě. To ovšem neznamená, že by se nemohli pářit, jen jsou sterilní. Samci mezků se navíc kastrují, aby se potlačilo právě jejich samčí chování vůči samicím mezka i klisnám.

Druhou příčinou je fakt, že je větší šance na úspěšné početí, když má samec jiného druhu méně chromozomů - tedy osel. Ale jak bylo řečeno výše, mezci pocházejí z oslí samice.

A třetí a poslední důvod (platící svým způsobem i pro muly) je vybíravost. Ano, čtete správně. Příslušník jiné rasy se jim nemusí líbit, nemusí jim „vonět", stejně jako je tomu u člověka. Oslicím a hřebcům nepadne do oka každý, kdežto oslům a klisnám je to víceméně jedno. Takový důvod je však v dnešní době inseminace směšný. Spíš zde platí biologický fakt, že oslice s hřebcem počne v mnohem menším počtu případů.

Co se neplodnosti mezka týče, výjimka potvrzuje pravidlo. Je pouze jeden popsaný případ, kdy samice mezka (samec nikdy) zabřezla, a to se samcem osla. Bylo to v Číně, 4. března 1981. Vědci se domnívali, že potomek bude „čistokrevný" (jak se to vezme) osel a přenos genetické informace bude fungovat stejně jako u mulů - protože hříbata mul (které jsou plodné, jak již bylo vysvětleno) ve velkém procentu případů dědí všechny geny po své matce. Tedy, ačkoli jsou hybridi, ne kombinaci genu kůň-osel, ale kůň-kůň plus geny od otce.

U křížence narozeného toho roku v Číně se tak nestalo. Tvor pojmenovaný Dragon Foal, což v překladu znamená „dračí hříbě", od matky získal právě onu nečekanou kombinaci genů kůň-osel a od otce osel-osel, kvůli čemuž byl jeho vzhled opravdu bizarní. Nohy a ocas měl oslí, krk koňský a hlavu s ušima jako mezek.

Využití

Mezci jsou velmi odolní a vytrvalí, a proto se používají hlavě do tahu, jako nákladní zvířata, ale i jako jezdecká. Jak už ale napovídá zažité slovní spojení „je tvrdohlavý jako mezek", mezci zdědili oslí svéhlavost, a proto někdy není lehké s nimi vyjít.

Počet zobrazení: 34 258

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Kříženci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Mezek doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?