Modrý
gaskoňský
baset

Basset Bleu de Gascogne

Obecné informace

Povaha

Modrý gaskoňský baset má své kouzlo, zajímavou osobnost a příjemnou a veselou povahu, není s ním nuda. Je velice živý, čilý, mrštný, plný radosti a nadšení z pohybu. Je nezávislý a dokáže být dost svéhlavý. Zajímavý pach pro něj může být důležitější, než váš povel, nicméně je to pes mírný, laskavý a milující celou rodinu. Toho si, i přes nedostatek informací a slabé účasti na výstavách, už stačila všimnout širší veřejnost, proto se tito psi stávají stále častěji domácími mazlíčky. Baset je pes značně společenský. Rád je v kontaktu s lidmi za každé situace a roli rodinného psa zvládá velice dobře. Snáší se s dětmi i dalšími domácími mazlíčky. Je velice vděčný za pohlazení nebo pochvalu.  Co se týče loveckých vloh, je ideální k nahánění zvěře lovci. Je sice expertem přes králíky, ale hravě nahání i vysokou a černou zvěř. Svým vzhledem a pohybem zvířata neděsí. Je mrštný, vytrvalý, odolný vůči nepříznivým podmínkám. Má zvučný hlas.

Popis

Gaskoňský baset má všechny znaky svých podstatně větších předků , ale mnohem kratší nohy - poměr výšky a délky je 5 : 8.  Výška v kohoutku se pohybuje od 34 do 38 cm. Vzhledově se pes rovněž velice podobá větším příbuzným. Má krátkou rovnou srst „modré" barvy -  černé a bílé chlupy jsou celkově promíšené (bělouš), což psu dává břidlicově modrý odstín. Jsou povoleny i černé plotny většího či menšího rozsahu. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí.  Pevná záď a silné nohy z něj dělají pevného a silného psa,  který se výkonem vyrovná psům většího vzrůstu.

Klasifikace FCI

Číslo standardu:  č. 35 / 24.01.1996, země původu/patronát: Francie, zařazení v FCI: FCI, sekce č. 1.3 Malí honiči, pracovní zkouška: ano, oficiální zkratka v ČR: BBG, názvy plemene:  Basset bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset, Modrý gaskoňský baset.

Historie plemene modrý gaskoňský baset

Modrý gaskoňský baset je staré plemeno, které vzniklo ve Francii. Víme, že tito psi existovali jako samostatné plemeno už na konci 19. stol. Jakým způsobem plemeno vzniklo, to se už asi nikdy nedozvíme. Příbuznost s dalšími plemeny, která mají svůj původ v Gaskoňské oblasti, je evidentní. Velice se podobá velkému a malému modrému gaskoňskému ohaři. Slovem basset Francouzi označují psi s krátkýma nohama, délka nohou je hlavním rozdílem mezi gaskoňskými loveckými psy. U nás je chov tohoto plemene zatím vzácností. Plemeno není nijak zvlášť populární ani v zemi původu, kde bylo chováno téměř výhradně k jeho původnímu úkolu - doprovázet lovce se střelnou zbraní, nadhánět samostatně, nebo ve smečce.

VIDEA plemene modrý gaskoňský baset

Pro videa s plemenem modrý gaskoňský baset klikněte ZDE

Základní péče

Ačkoli by se mohlo zdát, že menší krátkonohý pes nevyžaduje příliš pohybu, opak je pravdou. Gaskoňský baset se hýbe rád a pohyb rozhodně potřebuje. Živý a veselý pes nutně potřebuje pohyb a zaměstnání od štěněčího věku a je v zájmu obou stran mu tento pohyb dopřát. Také je nezbytná citlivá, ale důsledná výchova a základní výcvik s důrazem na přivolání. Dobře zvládnuté přivolání a schopnost „přečíst" nebo odhadnout chování psa vám v budoucnu ušetří mnoho zbytečných starostí.

Počet zobrazení: 49 629

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 34 - 38 cm
Hmotnost v dospělosti 16 - 18 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 035 (24. 1. 1996) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • společenská
 • přátelská
 • hravá
 • inteligentní
 • loajální
 • přizpůsobivá
 • tichá
 • klidná
 • učenlivá
 • paličatá
 • urážlivá

Modrého gaskoňského basseta jsem si pořídil před rokem, do té doby jsem ani netušil o existenci takového plemene. Přes počáteční běžné trampoty jako naučit se venčit na trávě a ne na podlaze, hryzat jenom hračky (kam až dosáhla mám holobyt), jíst u misky a netahat to po celém bytě a další, jistě to znáte :-), je z ní perfektní společnice jak na gaučing, tak na vycházky. Je velmi přizpůsobivá: spí podle páníčka, hýbe se podle páníčka, naprostý ideál! Je velmi přátelská k lidem i zvířatům. Možná až přespříliš: chvíle nepozornosti stačí k tomu, aby začala po někom skákat. Musel jsem se sebezapřít a použít násilnou domluvu, ale nic naplat. Pejskařům to nevadí, horší je, když ráno prochází do práce dámy v kostýmcích, to je už o průšvih. S ostatními pejsky je to stejné, chce si hrát a kamarádit se, ale někteří ji na to nejsou zvědaví, zejména veteráni, kteří chtějí mít svůj klid. Na velké zahradě si ráda hraje s dětmi z okolí a s míčkovými hrami je k neutahání. Děti samozřejmě lákají její obrovské uši, ale nikdy neprojevila žádný náznak agrese (to spíš já, když jsem viděl to zacházení...). Je neuvěřitelně paličatá a urážlivá: když něco nechce, tak přes to vlak prostě nejede. A když se urazí (stačí nevšímat si jí), vydrží ji to i půlden, to se mi i na pamlsek vykašle. K snědku má ráda snad úplně všechno: očesala nám jahody, borůvky a ani okurkou nepohrdla. Dokonce mi při chvíli nepozornosti vrazila čumák do sklenice vína a náramně si to užívala, než jsem jí to zatrhnul. Suma sumárum: je to hodný, milý, přátelský pejsek, který odmění pozorností a přítulností. Určitě se hodí do rodin s malými dětmi. S výchovou je třeba být velmi trpělivý. Hlavně je třeba důrazně vytyčit mantinely: ráda zkouší, kam až může ve svém chování zajít. Také pozor na ouška, mohou hrozit záněty, musí se proto pravidelně čistit. Umí krásně vítat a dělat to co páníček - nikdy neobtěžuje. Ráda cestuje, těší se do auta. Je až neuvěřitelně učenlivá: rozlišuje "Přines míček/uzel/klacek" nebo "Levá pac/pravá pac". Jakmile chytne nějaký zajímavý pach, vůbec nereaguje na povely a běží si za stopou, má to prostě v krvi. Po roční zkušenosti ale mohu konstatovat, že lepší rozhodnutí při vybírání pejska jsem učinit nemohl.

Lukáš
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Modrý gaskoňský baset doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?