Moravský
chladnokrevník

Obecné informace

Popis

Moravský chladnokrevník je o něco méně mohutnější než český chladnokrevník. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 165 - 172 cm. Jeho rámec je kratší, ale výrazným osvalením a souladnějšími tvary se zjevně podobá belgikovi. Je také oproti českému chladnokrevníku sušší a pohyblivější, mechanika jeho pohybu je velmi dobrá. Jeho hmotnost je 600 až 700 kg. Zbarvením je ryzák nebo hnědák.

Původ a historie

V druhé polovině 19. století zažívá i Rakousko-Uhersko hospodářský rozvoj. Důsledkem toho je i rozmach chovů koní, jejichž potřeba vzrůstá jak v zemědělství, které se v této době stává intenzivnějším, tak i v dopravě a průmyslu a v neposlední řadě ovšem také v armádě. Hlavní požadavky chovatelů směřují v této době především na mohutnost koní, v důsledku toho se objevuje silný zájem o rozšíření chovu studenokrevného koně.

Nicméně tehdejší státní správa dává přednost importu nejmohutnějších teplokrevných plemen, to znamená koně východofríského a oldenburgského. Aby se naopak do jisté míry zabránilo rozšíření chladnokrevného chovu, je tento rajonizován do horských oblastí. V Čechách to byla oblast Šumavy a Pošumaví a také oblast na severu Čech. Na Moravě to byla oblast Českomoravské vysočiny, jihozápadní Morava a oblast Beskyd a Bílých Karpat.

V roce 1898 byl v Lukově u Zlína založen Sailerův hřebčín, který měl de facto rozhodující vliv na vývoj chladnokrevného koně na Moravě. Základ zdejšího chovu tvořily originální importované belgické klisny, k čistokrevné plemenitbě byli pak používání rovněž originální importovaní belgičtí hřebci, kteří se výraznou měrou podíleli na rozvoji chladnokrevného koně u nás.

Po roce 1918 dochází v českých zemích k rozmachu chovu chladnokrevných koní, v samotném vývoji chladnokrevníka pak dochází k vytváření dvou základních typů. V Čechách, kde byla používána dvě chladnokrevná plemena a to belgik a norik, dochází v některých oblastech k jejich prolínání, které ovlivňuje další vývoj těchto plemen. Na Moravě se naproti tomu preferoval čistokrevný belgický chov, typ moravského chladnokrevníka se tak vytvářel, na rozdíl od českého chovu, na podkladě belgické krve.

Na vytváření moravského chladnokrevníka se podíleli především importovaní belgičtí hřebci ardenského typu, jejichž konstituce byla sušší a tvrdší. Po roce 1930 však tyto importy přestaly a začíná se rozvíjet liniový chov. Také se vytvářejí i rozdílné krajové typy moravského chladnokrevníka, např. nejmohutnější typ je produkován na Holešovsku či Prosenicku.

Druhá světová negativně ovlivnila i chov moravského chladnokrevníka, jeho početní stavy se výrazně snížily. V šedesátých letech pak dochází ke všeobecnému úbytku koní a to se týká zejména chladnokrevných koní, jejichž tažná síla je nahrazována mechanizací.

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla pro chladnokrevné koně vyloženě nešťastná, když v rámci nedomyšlené snahy o vytvoření nového plemene Českého chladnokrevného koně dochází takřka ke zničení chovu chladnokrevného koně, který přežil jen díky značnému úsilí chovatelů na jižní Moravě.

V roce 1995 se moravský a český chladnokrevník spojují v samostatné plemeno Českomoravský belgický kůň. O rozvoj chovu tohoto koně se stará Svaz chovatelů českomoravského belgického koně.

Charakteristika

O povaze a charakteru moravského chladnokrevníka platí totéž, co lze říct obecně o povaze a charakteru chladnokrevných koní. Je to mohutný kůň, klidného a mírného temperamentu, snadno ovladatelný, jeho předností je i ranost. Moravský chladnokrevník se vyznačuje i dobrou pohyblivostí.

Využití

Moravský chladnokrevník je především tažný kůň, jeho pohyblivost mu umožňuje pracovati v náročném lesním terénu.

Počet zobrazení: 19 170

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Moravský chladnokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?